Putyin az orosz nemzet ellensége? Demográfiai válságba sodorta Oroszországot
Van az az aranymondás, “egy háborúban nincsenek győztesek”. Nos, ez Putyin Oroszországára hatványozottan igaz, hiszen a szankciók miatt gazdaságát tekintve is komoly ütést kapott, de hosszútávon a demográfiai válság az, ami a jövőt komolyan befolyásolni fogja.
Saját humán tőkéje elleni “csendes háború”
Oroszország történelmi népességcsökkenés közepén van, és Putyin kritikusai a saját humán tőkéje elleni “csendes háborúnak” nevezte az orosz elnök politikáját, aminek eredménye az alacsony születési ráta, a magas kivándorlás, a megdöbbentő egészségügyi statisztikák és az ukrajnai halálos háború.
Vlagyimir Putyin orosz elnök nemzetbiztonsági kérdésként sorolta fel Oroszország csökkenő népességét, de a válság okozója ő maga. A sokak által értelmetlen Ukrajna ellen indított háború nemcsak a harcképes korú férfiak körében szedi az áldozatait, de tömeges elvándorlásra késztette Oroszország fiatalabb népességét is. Így a dolgozni és a jövőt jelentő orosz fiatalokat veszíti el az ország, és ez végzetes lehet. Becslések szerint akár 100 ezer katona is meghalhatott a fronton, és 1 millió ember is elhagyhatta az országot.
Háború előtt is komoly bajok voltak
A háború előtt is volt baj bőven, hiszen Moszkva már 30 éve küzd a népességfogyással, de egy demográfiai szakértő szerint ez a tény önmagában nem az első számú probléma, ami megbénítja az orosz társadalmi fejlődést.
“Lehetséges, hogy egy öregedő és zsugorodó társadalom is prosperáljon” – mondta a Fox News Digitalnak Nicholas Eberstadt demográfiai és gazdasági szakértő, aki az American Enterprise Institute Henry Wendt politikai gazdaságtani tanszékét tölti be. “De Oroszország nem ezt teszi. Egészségügyi válságban vannak, … megdöbbentően magas a munkaképes korú férfiak és még a munkaképes korú nők halálozási aránya, és furcsa módon képtelenek arra is, hogy a látszólag magasan képzett népességüket tudás és gazdasági értékteremtésre használják fel” – mondta. “Válságban vannak.”
A szakértők értetlenül állnak az oroszországi magas meddőségi és magas halálozási arányok előtt, különösen a férfiak körében.
Eberstadt, aki évtizedek óta figyelemmel kíséri Oroszország csökkenő népességét, és 2010-ben könyvet írt “Oroszország békeidőszaki demográfiai válsága” címmel, kifejtette, hogy Oroszországban vannak bizonyos egészségügyi tényezők, például az alkoholizmus és a táplálkozási szokások, amelyek hozzájárulnak az olyan “csúcsgyilkosok” magasabb arányához, mint a szívbetegségek.
A szakértő szerint azonban ezeknek a tényezőknek nagyjából a nyugat-európai halálozási arány kétszeresének kellene megfelelniük, nem pedig a jelenleg Oroszországban tapasztalható aránynak, amely négyszerese a nyugati szomszédok által bejelentett halálozási aránynak.
“Szóval, mi folyik itt?” – kérdezte. “Szinte olyan, mintha Oroszországnak sikerült volna kitalálnia egy új receptet a korai halál elérésére”.
Bevándorlás?
Oroszország népessége 2022-ben félmillió fővel csökkent, több ember hal meg, mint ahányan megszülettek, és az ország lakossága 2023 elejére 146,45 millió főre csökken.
A moszkvai Felsőbb Közgazdasági Iskola (HSE) becslése szerint Oroszországnak a következő 80 évben évente akár 1,1 millió bevándorlóra is szüksége lesz, ha az évszázad végéig fenn akarja tartani a jelenlegi népességszámot a meddőség, a halandóság és a várható élettartam miatt. Persze kérdés, hogy szankciókkal terhelt, háborúskodó és rossz egészségügyi rendszerrel rendelkező országba ki akarna költözni. Most a demokrácia vélt vagy valós hiányát nem is vettük alapul.
A The Economist múlt havi jelentése szerint az alacsony születési arányszám 2022 áprilisában a második világháború óta nem látott szintnek felelt meg, és egy 15 éves férfi várható élettartama megegyezik egy 15 éves fiúéval Haitin, amely a nyugati félteke legszegényebb országa, és természeti katasztrófák, bénító gazdaság és szélsőséges bandák által elkövetett erőszak sújtja.
COVID, háború lelki hatása
“Lesz ennek némi hatása a születésekre, de nem szeretném eltúlozni” – mondta Eberstadt, megjegyezve, hogy a becslések szerint 1 millió COVID-hez kapcsolódó haláleset következményei valószínűleg sokkal jelentősebb hatással lesznek az orosz demográfiára, mint az ukrajnai háború.
“Amit talán kiszámíthatatlannak tartok, az az, hogy ez az invázió milyen hatással lesz az orosz nemzeti hangulatra. Ha egyfajta pesszimizmus felé vezet, az hatással lehet a születési arányszámra. Már most hallottuk, hogy a tavalyi születésszám az elmúlt évtizedek legalacsonyabbja volt” – mondta Eberstadt. “Ha ez folytatódik, talán ott meglesz a válaszunk”.
A 70 éves Putyin már mintegy 23 éve vezeti Oroszországot, és kétségtelen, hogy atombombáival rettegésben tudja tartani a fél világot, ám a több mint két évtizedes “uralma” alatt láthatóan nem javult az orosz társadalom helyzete.
Egy új szuperhatalom vn születőben: India alighanem megelőzte Kínát és a világ legnépesebb országává vált, részletek itt
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban