Ez az ókori kínai papír páncélzat erősebb az acélnál
Valószínűleg mind ismerjük a közmondást, miszerint ‘a toll erősebb fegyver a kardnál’. De vajon a papír páncélzat erősebb, mint a fém? Az ókori kínai stratégák szerint igen.
Ez ellent mond mindennek, amit az ókori hadviselésről tudunk, ahol a hatalmas harcosok acél- vagy vaslemezből készült páncélba bújtak. Az ősi kínai feljegyzések szerint azonban a papírpáncél használatát néha jobb megoldásnak tartották.
A papírgyártás 2000 évvel ezelőtt, a keleti Han-dinasztia idején alakult ki Kínában. Caj Lun kínai hivatalnoknak tulajdonítják a találmányt, bár találtak már korábbi, kezdetlegesebb papírokat is. A papír korszakalkotó találmány volt, mivel a bambusznál, a fánál vagy a selyemnél praktikusabb írófelületet biztosított. Nyilvánvaló felhasználási lehetőségei mellett a kínaiak még papírpáncélokat is készítettek belőle.
Őrült ötlet volt, de működött
Az Ancient Origins szerint a történelem során a kínaiak lenyűgöző eszközöket alkottak katonáik védelmére a teknőspáncél, a bronz, a kő, a bőr és végül az acél használatával, amelyeket nagy szakértelemmel alakítottak kis, négyzet, téglalap és halpikkely alakú darabokká, hogy optimális védelmet nyújtsanak a hadviselés során. Ami viszont meglepő lehet, az a selyem- és papírpáncél említése az ősi kínai feljegyzésekben.
Peter Dekker a Hand Papermaking Magazine-ban megjegyezte, hogy a papírpáncél legkorábbi említése a Tang-dinasztia idejéből (Kr. u. 618-907) származik. Azt mondják, hogy Sang Szujding feltalálta a papírpáncélt, hogy segítsen a civileknek megvédeni magukat a háborúban. Hedong kormányzója állítólag még egy ezerfős hadsereget is felszerelt papírpáncélokkal.
Berthold Laufer szerint a Tang-korabeli papírpáncélok összehajtogatott papírlapokból készültek, míg a papírgyártásáról híres Anhuj tartomány csapatai háromszög alakú pikkelyekből készített papírpáncélokról emlékeznek meg. A papírpáncélokról szóló legrészletesebb beszámolót az 1621-es ‘Wubei Zhi’ vagy ‘Értekezés a katonai felkészültségről’ tartalmazza, amelyben Mao Juanji haditengerészeti parancsnok kifejtette, hogy a déli katonák számára “a legjobb választás a gyalogosok számára a papírpáncél, különféle selyemmel és ruhával keverve”.
A Csing-dinasztia leírásai a koreai papírt szívóssága miatt kedvelték, és Edward Bedlow amerikai konzul megjegyezte: “Nevetségesnek tűnik az ilyen kombinációkat páncélnak nevezni, mégis sok esetben az acélnál jobb páncélt készítenek belőlük”.
A Discovery Channel ‘Állítólag’ című műsorában tesztelték, hogy a papírpáncél ugyanolyan védelmet nyújt-e, mint az acél. Megállapították, hogy a papírpáncél hatékonyabb a kardok és nyilak ellen. A papírt valószínűleg pamutzacskókban összehajtogatták és összevarrták, hogy különálló papírpáncélokat hozzanak létre, mielőtt pamut hátlapba varrták volna – magyarázta Scott Rodell. Bár a papírpáncél hatékony volt a nyilak és a muskétagolyók ellen, a puskagolyók ellen közel sem nyújtott hatékony védelmet. A mai könnyű és rozsdaálló, modern kori golyóálló páncélok azonban hasonló elveken alapulnak.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat
Magyarország nagyon szomorú statisztikában világelső
Olyan csillagokat találtak fekete lyukak körül keringeni, amelyeknek nem kellene ott lenniük
Hősként halt meg a tinédzser fiú, akinek megtalálták a fejét a floridai tengerparton – 18+
Videó: Félelmetes tankcsatát rögzített egy drón Ukrajnában