Hátborzongatóak a NASA új hangfelvételei
A NASA a Föld magnetoszférájára vonatkozó több éves műholdas adatokat hátborzongató hangfelvételekké alakította át. Ezeket a fájlokat a tudósok felhasználhatják az új felfedezésekhez.
A NASA közzétett egy hátborzongató hangfelvételt, amely tele van magas frekvenciájú “sípoló, ropogó és zúgó hangokkal”. Ezek a hangok akkor keletkeznek, amikor plazmahullámok csapódnak bolygónk mágneses mezővonalaiba, és azokat “megrezegtetik, mint egy hárfa húrjait” – közölte az űrügynökség.
Az április 17-én megjelent új hanganyag úgy hangzik, mintha egy alacsony költségvetésű sci-fi filmből származna. De valójában a NASA új Heliophysics Audified: Resonances in Plasmas (HARP) projekt része, amely a Föld magnetoszférájáról – a bolygónk külső légkörét körülvevő mágneses buborékról, amely megvéd minket a veszélyes napviharoktól és a Napból érkező sugárzástól – szóló adatokat hangfoszlányokká alakítja – írja a Live Science.
15 év kutatás eredménye
A Föld és a Nap közötti tér üresnek tűnhet. Ez azonban nem így van: a tér tele van plazmával, azaz ionizált gázzal, és más nagy energiájú részecskékkel, amelyek a Napból lassan mozgó napszélként vagy napviharok idején gyors kitörések formájában áramlanak bolygónk felé.
Amikor ezek a plazmahullámok elérik a Föld magnetoszféráját, ingadozásokat vagy rezgéseket hoznak létre a plazmapajzsban, amelyek “ultrakönnyű” rádióhullámokat bocsátanak ki – írták a NASA képviselői közleményükben.
A NASA Time History of Events and Macroscale Interactions During Substorms (THEMIS) missziója, amely öt, a magnetoszférát átszelő, 2007-ben indított műholdból áll, több mint 15 éve rögzíti ezeket az ultraalacsony frekvenciájú hullámokat.
A HARP-projekt most a THEMIS-adatokat hallható hangokká alakította át, hogy könnyebbé tegye a Föld plazmapajzsában lévő szabálytalanságok azonosítását. Az ilyen elemzések új felfedezésekhez vezethetnek a magnetoszférával és a Nappal kapcsolatban.
A HARP-projekt célja, hogy lehetővé tegye a civil tudósok számára, hogy meghallgassák a hangfelvételeket, és kiemeljék a szokatlan mintákat, hogy a kutatók közelebbről megvizsgálhassák azokat. Az adatok hanggá alakítása segít abban, hogy az emberek könnyebben észrevegyék a szabálytalan mintákat – írták a kutatók.
“Az emberi hallás csodálatos eszköz” – mondta Martin Archer, az Imperial College London magnetoszféra-szakértője és a HARP-csoport tagja a közleményben. “Lényegében születésünktől fogva arra vagyunk kiképezve, hogy felismerjük a mintákat és kiválasszuk a különböző hangforrásokat. Veleszületetten tudunk olyan őrült elemzéseket végezni, amelyek még a legfejlettebb számítógépes algoritmusainkat is felülmúlják.”
A csapat máris meglepő felfedezést tett az előzetes hangfelvételekből. Ezek olyan mintázatokat tartalmaznak, amelyek ellentétesek azzal, amit korábban megjósoltak. Ezeket a váratlan hangokat “fordított hárfának” nevezték el, és a jövőben alaposabban tanulmányozni fogják az érdekes perturbációkat. Remélik, hogy a projekt a közeljövőben még több váratlan felfedezést fog feltárni.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon