A Voyager 2 űrszondát 1977-ben indították útjára, és ez volt az első ember alkotta objektum, amely meglátogatta az Uránuszt és a Neptunuszt. 2018-ban másodikként hagyta el az űrszonda a Naprendszert. Összesen kettő működő űrszonda van a csillagközi térben, köztük a Voyager 2, azonban veszélyben van.
Ahogy minden gépezetnek el kell romlania, így ez a sors még az olyan csodálatos eszközök számára is elkerülhetetlen, mint a Voyager űrszondák. Az emberiség szerencséje, hogy a NASA talált megoldást, hogy a rohamosan romló állapotban lévő Voyager 2 űrszondát egy kicsivel tovább még életben tudják tartani. A Voyager 1 és 2 elképesztő mennyiségű adatot biztosított a világ számára több, mint 45 éves útjuk során.
Az űrszondák már évek óta a csillagközi térben járnak, vagyis már elhagyták a Naprendszert. 12 és 14 milliárd kilométerre járnak jelenleg a Földtől, és a mai napig is küldik az elképesztőbbnél elképesztőbb információkat. Az ember alkotta tárgyak közül ez a kettő jutott eddig a legmesszebbre, demonstrálva mire is képes igazán az emberiség.
Minél inkább távolodnak a Naptól az űrszondák, annál hasznosabb adatokkal tudnak szolgálni — írja a ScienceAlert. A tudósok éppen ezért azon küzdenek, hogy a lehető legtovább életben tartsák ezeket az eszközöket.
A Voyager űrszondák
AZ űrszondákat eredetileg 1 hónap eltéréssel indították útjukra 1977-ben. A tervek szerint ez egy 4 éves misszió lett volna, hogy meg tudják vizsgálni a Jupitert és a Szaturnuszt. Mindkettő űrszondán elhelyeztek egy aranylemezt, amely idegenlétformák számára információt biztosít a Földről egy esetleges találkozás esetén.
Azonban 45 év távlatából tudjuk, hogy a szondák minden várakozást felülmúltak. A Jupiter és a Szaturnusz után meglátogatták az Uránuszt és a Neptunuszt is. Ezek után pedig megindultak az emberiség eddigi leghosszabb útjára, ki a Naprendszerből. Mivel a szondák már elhagyták a hélioszférát, így eddig sosem látott adatokkal tudnak szolgálni.
Megmenteni a haldoklót
Az űrszondák folyamatosan bomló plutóniumból nyerik az energiájukat, amely hőt termel, és ebből elektromosságot tud generálni. Ahogy telik az idő, ez az energiaforrás egyre gyengül. A NASA mérnökei már lekapcsolták az összes nem létfontosságú eszközt, mint a kamerákat, fűtőberendezéseket, hogy energiát takarítsanak meg.
Azonban nem régiben a Voyager 2 az utolsó tartalékainak felhasználását kezdte meg. Ezért a NASA mérnökeinek találékonynak kellett lenniük, és találtak egy megoldást, amivel fel tudták törni az ősrégi rendszereket, hogy időt nyerjenek a szondának. A biztonsági berendezésekből, amelyeket eredetileg a szonda áramköreinek védelmére alkottak meg, energiát tudnak átcsoportosítani a működéshez szükséges alkatrészekbe.
Kétségtelen, hogy a biztonsági berendezések felszámolása veszélyt jelent a szondára, de legalább életben marad egy kicsivel több ideig. Az első pár hét megfigyelése után úgy néz ki sikeres volt a megoldás. Ha hosszútávon is beválik a technika, akkor lehet, hogy a Voyager 1 is hasonló átalakításban részesül. Szerencsére a Voyager 1 nem használ annyi energiát, mint a 2.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon