Közép-Európa egyik legnagyobb régészeti lelőhelye a magyar határ közelében fekszik
Ausztriában, Bécstől negyven kilométerre keletre a Duna mellett található Carnuntum, a közép-kelet-európai régió egyik legnagyobb régészeti lelőhelye, amelynek feltárása évtizedek óta folyik.
Carnuntum az I.-IV. században jelentős római világváros volt a Római Birodalom határán. Elsőként a későbbi császár, Tiberius egy megerősített téli táborhelyet hozott létre a carnuntumi térségben, azonban határvédelmi tekintetben fontos elhelyezkedése és a főbb kereskedelmi útvonalak közelsége miatt Carnuntum Felső-Pannónia tartomány 50 000 lakosú fővárosává fejlődött.
Az idők folyamán a Római Birodalom egyik legfontosabb metropoliszává nőtte ki magát. Carnuntum világpolitikai jelentőségét Marcus Aurelius császár látogatásának, valamint Septimius Severus itt tartózkodásának köszönheti, akit a katonái itt kiáltottak ki császárrá.
Az osztrák szakemberek a római negyed egy részét újjáépítették az eredeti helyszínen. A rekonstrukció a IV. századi állapotát kelti életre ennek a fontos településnek. Minden építkezés a helyszínen található régészeti leletek alapján készült, és a rekonstrukció tudományos alapja több éves kutatáson alapult. A régészeti leleteknek köszönhetően információkat kaphattak a korabeli építészetről, a fűtési technológiáról, az épület funkcióiról, a helyiség felhasználásáról és a belső berendezésről.
A magyar határtól csupán 40 kilométerre lévő Römerstadt látványossága magárért beszél. Az ide látogatók egy izgalmas és élménydús sétát tehetnek az ókori utcákon, a templomok és termálfürdők között, és megcsodálhatják a római polgárok fényűző házait. A séta fénypontja a carnuntumi kelmekereskedő, Lucius pompázatos háza, valamint a városi villa, amelyhez kert is kapcsolódik.
Carnuntum mai védjegye a diadalív, amely a polgári városától nagyjából 900 méterre délre állították fel. A “Pogány-kaput” valószínűleg II. Constantius császár uralkodása alatt építették (i.sz. 351–361), és egy quadrifrons volt, tehát egy négy pillér fölötti kettős átjáratú emlékmű. A külső méretek egy 14,5 méteres oldalhosszúságú kocka méretének feleltek meg. A Pogány-kapu közepén lévő hatalmas szoboralapzat jelzi a szerkezet diadalmi emlékmű mivoltát, és a kb. 4,3 magas szoboralapzaton valószínűleg egy életnagyságúnál nagyobb császárszobor állt.
A Görög-római élet és kultúra Facebook oldal szerint a polgári várostól nem messze látható a Bad Deutsch-Altenburg-i amfiteátrum, amely manapság az egyetlen látható része a légióstábor körül elterülő egykori katonavárosnak. Carnuntum korai időszakába csábít időutazásra. Az i.sz. 6. évben létrehozott, védfallal megerősített téli tábort az i.sz. 50-es évek közepén egészítették ki a légiós táborhellyel -ebből nőtte ki magát tulajdonképpen a későbbi Duna-parti nagyváros.
Az amfiteátrumot a i.sz. 2. században építették kőből, és a közönség soraiban körülbelül 8 000 néző számára volt hely. Mivel közvetlenül a légió tábora mellett helyezkedik el, minden bizonnyal edzéshez és lovas gyakorlatokhoz is használták.
A másik amfiteátrum, a polgári város amfiteátruma az ókori városfalakon kívül feküdt, és a 2. század végén épült. Az arénát a kapuk mindkét oldalán 25 méter széles tribünök vették körbe, amelyek mintegy 13 000 látogatót tudtak befogadni.
A polgári város amfiteátrumának közvetlen közelében épült Carnuntum 2011-ben feltárt gladiátoriskolájának gyakorló arénája. A területhez egy edzőcsarnok, saját fürdőhelyiség valamint egy nagy gyülekezési tér tartozik. A belső udvaron egy 19 m átmérőjű, fából készült gyakorló aréna volt található. A két amfiteátrum és a gladiátoriskola jelzi a gladiátorok magas státuszát az ókori Carnuntumban. A katonai város amfiteátruma mellett multimédiás kiállítás ad bepillantást a gladiátorok világába.
A régészeti parkhoz kapcsolódik egy múzeum is, az Archäologische Museum Carnuntium. Itt megcsodálhatóak az antik Carnuntumból származó egyedülálló leletek, amelyek látványosan példázzák a carnuntumi lakosság kultúráját és életvitelét. A Bad Deutsch-Altenburgban található Carnuntinum Régészeti Múzeum 3300 kiállítási tárgyával Ausztria legnagyobb, a római kultúrával és korral foglalkozó múzeuma.
Ahogy arról korábban írtunk egy régészeti szenzációról, a Google Earth fedezett fel három római tábort az afrikai sivatagban, részletek itt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű