Melyik állat öli meg évente a legtöbb embert?
Számos veszélyt rejt a természet az emberek számára, és rettegünk az oroszlán fogaitól, a krokodil állkapcsától, de nem is sejtjük, hogy melyek a legveszélyesebb teremtmények ránk nézve. De vajon melyik állat öli meg a legtöbb embert?
Az amerikai Betegségellenőrzési és -megelőzési központok (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) szerint a világ leghalálosabb állata nm más mint a szúnyog, amely egyes becslések szerint évente 500 000-1 000 000 emberrel végez.
Miért olyan halálosak a szúnyogok?
A szúnyognak nem kellenek hatalmas fogak vagy halálos szorítás a lista első helyéhez. Betegségek, különösen a malária vektorai, és ha ez nem volna elég, a szúnyogok egy sor más betegséget is terjesztenek, köztük a dengue, a chikungunya, a nyugat-nílusi vírus, a zikavírus és a nyirokcsomó-filariázis parazitafertőzést. Nem annyira ismert, de a dengue évente több tízezer ember halálát okozza.
A maláriát a Plasmodium nemzetségbe tartozó parazita egysejtűek okozzák, amelyeket az Anopheles szúnyogok hordoznak emberről emberre. Míg a betegség Észak-Amerikában és Európában ritka, addig Afrika, Dél-Ázsia és Dél-Amerika egyes részein gyakori. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint 2021-ben világszerte mintegy 619 000 halálesetet okozott a malária.
A betegség hozzáférhető egészségügyi ellátással gyakran kezelhető, ugyanakkor a magas kockázatú emberek számára, ilyenek például kisgyermekek, terhesek és immunhiányos emberek, például HIV/AIDS-esek, a malária nagyon súlyos lehet. Mi sem bizonyítja jobban, mint a WHO adata, miszerint Afrikában a malária okozta halálesetek mintegy 80%-a 5 év alatti gyermekeknél következett be.
Miért terjesztenek a szúnyogok olyan hatékonyan betegségeket?
Egyrészt a nőstény szúnyogok vérrel táplálkoznak, ami azt jelenti, hogy nagyon könnyen átadják a kórokozókat az egyik ember véráramából a másikba – jegyezte meg Shannon LaDeau, a New York-i Millbrookban található Cary Institute of Ecosystem Studies betegségökológusa a Live Science-nek.. Emellett kicsik és repülnek, ami azt jelenti, hogy könnyen terjednek és észrevétlenül csípnek meg embereket.
Aztán ott van még az a tény, hogy osztozunk az ökoszisztémán és az erőforrásokon. A szúnyogok szaporodásukhoz ugyanúgy a vízre támaszkodnak, mint az emberek a vízre, ami azt jelenti, hogy általában ugyanazokon a helyeken élünk.
Mégis vannak módszerek a szúnyogok által terjesztett betegségek kockázatának csökkentésére. Még kis infrastrukturális frissítések is nagy változást hozhatnak: az ablakrácsok segíthetnek a szúnyogokat az otthonokon kívül tartani.
További halálos élőlények
A szúnyogok azonban nem az egyetlen rendkívül halálos állatok bolygónkon. A WHO szerint a kígyók évente 81.000-138.000 embert ölnek meg, ezzel az egyik leghalálosabb állat az emberre nézve. A veszettség pedig egy fertőzött emlős, például kutya, harapása által terjesztett betegség, amely a WHO jelentése szerint évente mintegy 59 000 embert öl meg(új fülön nyílik meg).
Más állatok, például az édesvízi csigák és a gyilkos bogarak szintén potenciálisan halálos betegségeket terjesztenek az emberekre, mint például a skisztoszómia és a Chagas-kór, amelyek mindegyike évente több ezer ember halálát okozza, a WHO szerint.
Emberre az egyik legveszélyesebb élőlény az ember
De csak egyetlen állat vetekszik a szúnyoggal az emberre leghalálosabbnak járó címért. Az Egyesült Nemzetek Szervezetének jelentése szerint 2017-ben az emberölés és a fegyveres konfliktusok mintegy 553 000 ember halálát okozták – ezzel az ember a Föld egyik leghalálosabb élőlénye.
- ez is érdekes lehet: Rémálmaid férge vérvörös, mérges és fémfogai vannak – és létezik
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?