Egy aszteroida ma olyan közel halad el a Föld mellett, mint a Hold
A mai napon egy aszteroida halad el a Föld mellett, amely csak egy picivel lesz messzebb bolygónktól, mint a Hold.
A 2023 HV5 névre keresztelt aszteroida a NASA Földközeli Objektumokat Vizsgáló Központja (Center for Near-Earth Object Studies, CNEOS) előrejelzése szerint 1,1 holdtávolságnyira halad el a Föld mellett, vagyis a Föld és a Hold közötti távolság 1,1-szeresének megfelelő távolságban – számolt be a Newsweek.
A Hold körülbelül 385.000 km-re van tőlünk, ami azt jelenti, hogy 1,1 holdtávolság körülbelül 423.500 km-nek felel meg. Ez emberi léptékben gigantikus távolságnak tűnhet, de a Naprendszerünkben lévő távolságokat tekintve ez kifejezetten közelinek számít. A Vénusz, a legközelebbi bolygószomszédunk, a legközelebbi pontján 61 millió km-re van tőlünk.
A 2023 HV5 átmérője körülbelül 13 méter lehet, és várhatóan 8,9 km/s sebességgel halad el mellettünk: tízszer olyan gyors, mint egy száguldó lövedék.
A Naprendszer tele van aszteroidákkal, amelyek a Nap körül keringő, gyakran a bolygók kialakulása során visszamaradt kis kőzetdarabok. A NASA becslése szerint több mint 1.100.000 aszteroida található a Naprendszerünkben, és minden évben újabbakat fedeznek fel.
“Az aszteroidák “egy meg nem valósult bolygó darabjai”, amelyek a Mars és a Jupiter között, a fő aszteroidaövben keringenek a Nap körül. Mivel azonban viszonylag kicsik, az aszteroidákat elég könnyen megzavarhatják, így olyan pályákat alakíthatnak ki, amelyek keresztezik a bolygók pályáját” – mondta korábban Jay Tate, a brit Spaceguard Center csillagvizsgáló igazgatója a Newsweeknek.
Az aszteroidák a Jupiterrel való kölcsönhatás miatt repülnek el a Föld és a Naprendszer más belső objektumai mellett, és a szokásos pályájukon kívülre kerülnek.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van