Így láthatjuk a ‘virágholdat’ ezen a hétvégén
A májusi teljes ‘virághold’ pénteken, május 5-én kel fel a 2042-ig tartó legmélyebb félárnyékos holdfogyatkozás idején. A világnak csak egy része fogja látni – és ha szerencsések vagyunk, mi is megpillanthatjuk.
Ezen a hétvégén a teljes ‘virághold” áthalad a Föld árnyékának egy részén, és néhány órára elfogy. A TimeAndDate.com szerint az eseményt több mint 6,6 milliárd ember láthatja majd.
A hétvégi rövid együttállás során a Közel-Keleten, Afrikában, Ázsiában, Ausztráliában, Új-Zélandon és az Antarktiszon, valamint az Atlanti-, az Indiai- és a Csendes-óceánon élő megfigyelők láthatják majd a holdfogyatkozást. Európa egyes részei (az Egyesült Királyság kivételével) szintén láthatják majd a holdfogyatkozás egy részét május 5-én holdkeltekor.
A holdfogyatkozás május 5-én helyi idő szerint 17:14 és 21:31 között lesz, a holdfogyatkozás maximuma 19:22-kor lesz. Az esemény összesen 4 óra 18 percig tart.
Eközben a teljes ‘virághold’ csütörtökön, pénteken és szombaton (május 5-től május 7-ig) világszerte fényes és teljes lesz. A ‘virághold’ nevét az évnek ebben az időszakában az északi féltekén virágzó virágokról kapta.
Pénteken és szombaton félárnyékos holdfogyatkozást fogunk látni, amikor a Föld külső árnyéka – a félárnyék – a Holdra esik, ami finom fényváltozáshoz vezet. Míg a magasan az égen lévő telihold általában túl fényes ahhoz, hogy néhány másodpercnél tovább nézzük, addig a teliholdat ezen a holdfogyatkozáson nagyon könnyű lesz nézni anélkül, hogy vakítana.
A Hold azonban éppen csak nem halad át a Föld umbráján – a sötétebb, belső árnyékán -, így ez lesz a legmélyebb félárnyékos holdfogyatkozás 2042. szeptember 29-ig, a Timeanddate.com szerint.
Amikor a Hold áthalad a Föld sötét központi árnyékán, teljes holdfogyatkozás következik be. A következő teljes holdfogyatkozásra – amelyet gyakran “vérholdnak” is neveznek – csak 2025. március 13. és 14. között kerül sor.
Címlapképünk illusztráció.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét