A jangcei lágyhéjú óriásteknős úgy néz ki végleg kihalhat, miután a három utolsó ismert példányból elpusztult az egyetlen nőstény. Szomorú pillanatok ezek, hiszen egy faj utolsó két példányát láthatjuk, de a megmentésük utolsó reménye is elveszett. Az utolsó nőstény lehetett volna a faj megmentésének kulcsa.
A jangcei lágyhéjú óriásteknőst 2019-ben már kihaltnak hitték. Akkoriban az akkor ismert utolsó nőstény példányt megpróbálták mesterségesen megtermékenyíteni, azonban az belehalt ebbe. 2020-ban viszont rábukkantak még egy egyedre, amely új reményt keltett a faj jövőjét illetően.
Ez a fajta a legnagyobb édesvízi teknős és a világ egyik leginkább veszélyeztetett fajai közé tartozik. Miután összesen két példány maradt a fajból, amelyekből mindkettő hím, így a faj megmentése gyakorlatilag lehetetlen.
Az utolsó nőstény
A nőstény teknőst 2020 októberében fedezték fel a Dong Mo tóban, Vietnámban. A példány 1,5 méteres volt és 93 kilogrammos. Azonban a napokban elpusztult a nőstény. A vietnámi hatóságok szerint már napokkal ezelőtt megtörténhetett a tragédia, de csak most mosta partra a víz. A halál okát nem tudták megállapítani.
Sajnálatos módon a természetvédők reményei szerint ez nem egy eddig nem ismert egyed holtteste volt. A hatóságok megerősítették, hogy az utolsó ismert nőstény példány pusztult el. Ezzel tulajdonképpen a párzás és a tojásrakás lehetősége teljesen ellehetetlenült.
A természetvédők abban reménykedtek, hogy a tóban élő nőstény és a hím előbb vagy utóbb párzani fognak. Ha ez bekövetkezett volna akkor rengeteg tojást lerakhattak volna. A nőstény méreteiből a kutatók arra következtettek, hogy több évtizede élt már, tehát párzásra is bőven érett volt. A LiveScience megkérdezett kutatói szerint a nőstény akár több, mint 100 tojást is lerakhatott volna egy évben. Azonban a kutatók minden próbálkozása ellenére sem sikerült a két példányt párzásra bírni.
Jangcei lágyhéjú óriásteknős
Valamikor ez a fajta teknős rendkívül elterjedt volt Kínában és a környező édesvízi területeken. Azonban a teknős folyamatos vadászatnak volt kitéve a húsa miatt. Emellett a teknősök el is vesztették a természetes élőhelyeik jelentős részét.
Ugyan a remény még nem halt meg. Szerencsére ezek az állatok rendkívül sokáig élnek, tehát még van remény, hogy fognak újabb nőstény vagy hím példányokat találni. Ez azért is lehetséges, hiszen a nemrégiben elpusztult nőstény is éveken át bujkált a felfedezés elől.
Azonban, ha nem találnak még egy nőstényt, akkor ez a faj is a kihalt fajok kiterjedt listáját fogja bővíteni nem sokára. Az AZ Animals szerint naponta körülbelül 150-200 állat és növény faj pusztul ki. A tudósok már a hatodik tömeges kihalási eseményt éljük át jelenleg.
Persze a kihalás is az élet és a fejlődés része, akármennyire is szomorú. Az aggasztó inkább az, hogy mennyire felgyorsult a kihalási folyamat az ipari forradalom kezdete óta. A Földön átlagosan egy évben 1 millióból körülbelül 1 fajnak kellene kihalnia, vagyis évente olyan 10-100 fajnak. Ma ez a száma évente 55 000-73 000 közé tehető.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport