Videó: Ez történik, ha az űrben szemetelsz
Miután hétórás űrsétát tettek, hogy egy zsilipet áthelyezzenek a Nemzetközi Űrállomás egyik részéből a másikba, Szergej Prokopjev és Dmitrij Petelin orosz űrhajósok szándékosan kidobtak az űrbe egy nagyobb köteg hardvert.
“Viszlát” – mondta az egyik űrhajós, miután elengedte a csomagot az űrséta élő közvetítése során. “Szépen “repül”.”
Bár ez úgy hangzik, mintha a szemetet kidobnánk egy autó ablakán menet közben, a szakértők szerint a köteg ártalmatlanul elég a Föld légkörében, írja a Futurism a BBC alapján. Ezzel az űrhajósok a légkört gyakorlatilag hatalmas szemétégetőnek használták. Bár szándékos cselekedetről van szó, a szakértők arra figyelmeztettek, hogy az űrhajósok eltévedt felszerelésének darabjai tovább növelhetik a már meglévő űrszemét-problémánkat.
Viszont nem mindig szándékosan történik ilyemsi. Például Ed White, a NASA űrhajós hírhedt módon elvesztette tartalék kesztyűjét, amikor 1965-ben a Gemini 4 űrhajóból kilépett. 2017-ben Peggy Whitson és Shane Kimbrough űrhajósok egy űrséta során elvesztettek egy törmelékpajzsot tartalmazó táskát. Mégis, a légkörben lévő szemét elégetése az űrállomáson mára bevett szokássá vált. A legénység tagjai rendszeresen berakják a szemetet egy orosz gyártmányú Cygnus teherűrhajóba, hogy a benne lévő szemét a Földre visszatéréskor elégjen.
Bonyodalmak bármikor előfordulhatnak
A bolygó körül keringő egyéb mesterséges objektumok, köztük a SpaceX szélessávú internetet sugárzó műholdjai is úgy vannak tervezve, hogy élettartamuk végén elégjenek a légkörben. Ennek ellenére, nem feltétlen jó ötlet, amikor az űrhajósok egy hatalmas csomag hardvert küldenek a messzeségbe. Ugyanis a Föld körüli pálya az évek során hihetetlenül zsúfolttá vált, ahogy az emberiség űrkutatási erőfeszítései növekedtek.
Az Amerikai Védelmi Minisztérium több mint 23 000, tenyér méretűnél nagyobb törmelékdarabot követ nyomon a Föld körüli pályán. Szakértők becslése szerint mintegy 100 millió, nagyjából egy milliméter átmérőjű törmelékdarab található a bolygónk körüli térben. Bár ezek kicsinek hangzanak, mégis jelentős kárt tudnak okozni. Az ISS-nek az évek során számos manővert kellett végrehajtania, hogy kikerülje az érkező űrszemetet.
Vajon az állomás valaha is kerül-e abba az ironikus helyzetbe, hogy saját űrhajósai által hátrahagyott kóbor törmelékkel találkozik, azt még nem tudni.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű