Szankciók ide vagy oda, az USA mégis milliárdokat fizet Putyinnak ezért
Az USA alapos munkát végzett Oroszország szankcionálása terén, de egy kulcsfontosságú erőforrást még mindig tőlük szereznek be.
Az Egyesült Államok és más nyugati országok gyorsan szankcionálták Oroszországot, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök 2022. februárjában elrendelte Ukrajna lerohanását, közölte a Newsweek. A nyugati szövetségesek összefogtak az olyan erőforrások, mint az orosz olaj és gáz szankcionálásában. Ezzel próbálták megfosztani a Kremlt a pénzügyi nyereségtől, miközben pénzt áramoltatnak az Ukrajna elleni háborújába. Az Oroszországban is megtalálható vállalatok és világmárkák is gyorsan távoztak, tovább károsítva az orosz gazdaságot. De Oroszország még mindig szilárdan tartja a kezében azt, amit sok más ország akar: a nukleáris fűtőanyagot.
Az atomenergia több, mint egy éve kerülgeti a szankciókat. Az uránium dúsítása rendkívül speciális folyamat, amelyet csak bizonyos országok, például Oroszország képes elvégezni. Oroszország rendelkezik a világ egyik legnagyobb uránkészletével, és kiválóan ért a dúsított urán átalakításához szükséges folyamathoz, amelyet aztán nukleáris üzemanyagként lehet felhasználni. Az uránt átalakító kereskedelmi üzemek Oroszországban, Kanadában, Kínában és Franciaországban működnek, és Oroszország rendelkezik a legtöbb infrastruktúrával.
Emiatt a Roszatom állami atomenergetikai konszern – Oroszország nukleáris beszállítóinak gyűjteménye – biztosítja az Egyesült Államok nukleáris üzemanyagának negyedét, és az Egyesült Államok továbbra is fizet az erőforrásért, tavaly összesen 1 milliárd dollár értékben a Wall Street Journal jelentése szerint.
Az USA a mai napig hajlandó fizetni
A nukleáris fűtőanyag pénzre való cseréje az 1993-as Megatonnákból Megawattra program mellékterméke, amely az orosz nukleáris fűtőanyag-birtoklást csökkentette azáltal, hogy 500 tonna fegyver minőségű uránt 15 000 tonna alacsonyan dúsított uránná alakítottak át, amelyet aztán eladtak az Egyesült Államoknak nukleáris fűtőanyagként való felhasználásra. A program több mint 20 000 nukleáris robbanófejjel csökkentette az orosz fegyverkapacitást, és az Egyesült Államokat egy számára nagyon szükséges üzemanyaggal látta el, amely olcsóbb és tisztább energiaforrást biztosíthatott.
A nukleáris üzemanyag reneszánszát éli, mivel a világ küzd az éghajlatváltozás hatásaival és az azzal kapcsolatos aggodalmakkal. Az atomenergia nulla károsanyag-kibocsátású, és a vízenergia után a világon a második legnagyobb alacsony szén-dioxid-kibocsátású villamosenergia-forrás – olvasható az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériumának atomenergiával foglalkozó honlapján.
Márciusban az Egyesült Államok első atomreaktora hét év után először indított nukleáris reakciókat Georgiában. A CNBC beszámolója szerint az új reaktorral együtt 93 reaktor működik az Egyesült Államokban, amelyek az ország energiájának egyötödét biztosítják. Az ehhez szükséges nukleáris erőforrások negyedét a Roszatomtól szerzik be.
Az amerikai vállalatok borsos árat fizetnek a reaktorok működtetéséhez szükséges erőforrásokért. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy a háború alatt Oroszországot és Ukrajnát is finanszírozzák. A kongresszus 113 milliárd dollárral, katonai, kormányzati és humanitárius segélyek formájában nyújtott támogatása Ukrajnának azonban messze meghaladta azt az 1 milliárd dollárt, amelyet az amerikai vállalatok 2022-ben a Roszatom nukleáris üzemanyagára költöttek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban