Miért nem szabad éjszakára feltenni töltőre a telefont?
A telefon éjszakai töltése kényelmes lehet, de árthat az egészségünknek és az akkumulátor élettartamának. Ráadásul a 100%-ig való feltöltés is árthat a készülék élettartamának.
A telefon éjszakai töltése a leglogikusabb időpontnak tűnhet, de idővel valóban negatívan befolyásolhatja a készülék akkumulátorának élettartamát. Semmi sem frusztrálóbb, mint amikor a telefonodat csak úgy feltöltöd, majd szinte azonnal lemerül
Mi a javasolt a telefontöltés?
A USA Today szerint az Android-gyártók közül a Huawei egyenesen ellenzi az éjszakai töltést. Ezt írják: “Ne hagyja a telefont a töltőre csatlakoztatva hosszú időre vagy éjszakára”.
Ehelyett azt javasolják, hogy az akkumulátor élettartamának meghosszabbításához a legjobb, ha 30 és 70 százalék között tartjuk az akkumulátort. Sok telefonon lehetőség van arra, hogy a beállítások között százalékos formában is megnézd a maradék töltöttséget.
Ezt az érzést tükrözik az Apple iPhone-ok is, amelyek egy optimalizált akkumulátortöltési beállítást kínálnak, amely 80 százalék alatt tartja a töltöttséget.
A legtöbb okostelefon lítium-ion akkumulátorral működik, és ezek idővel mindig leépülnek, függetlenül attól, hogy hogyan töltöd a telefonodat. Ez azért van, mert úgy működnek, hogy töltéshordozókat mozgatnak az elektródák között, és ennek során az alkotóelemek idővel károsodnak a hatékonyságukban. Ez a stressz valójában növekszik, amikor megpróbálod kipréselni az utolsó néhány százalékpontot.
Ha ezt egy kicsit zavaros elképzelni, itt egy praktikus szivacs-metafora, ami segíthet megérteni a folyamatokat:
Egy szivacsot elég könnyen meg lehet tölteni a száraztól a többnyire telítettig, de ahhoz, hogy egy majdnem telített szivacsot az utolsó csepp folyadék felszívására kényszerítsünk, nyomást kell gyakorolni, és valószínűleg több folyadék marad a felszínen. Ez az “összegyűlés” a szilárd elektrolitikus határfelület felhalmozódása az akkumulátoron. Az ilyen felhalmozódás pedig csökkenti az akkumulátor teljes kapacitását.
Tehát a javasolt töltésmódszer: az akkumulátort inkább 30 és 70 százalék között tartsuk, minthogy a teljes 100 százalékos töltöttséget elérjük. Lehet, hogy ez rossz érzés, de ha az akkumulátor hosszú élettartamáról van szó, hosszú távon ez a helyes.
Fontos az is, hogy nem hagyd az akkumulátorod egészen 0 százalékig lemerülni, az szintén csökkenti az elektródákra nehezedő feszültséget, és hosszabb ideig lesz képes optimálisan működni.
E kockázatok mérséklése érdekében további óvintézkedés is ajánlott: használj eredeti tartozékokat, kerüljük a szélsőséges hőmérsékleteket és cseréld ki a sérült tartozékokat.
Egészségügyi és biztonsági kockázata is van az éjszakai töltésnek
Az akkumulátor élettartamának károsításán túl a készülékek éjszakai töltése egészségügyi és biztonsági kockázatot is jelenthet, ha nem vigyázol arra, hogy hol hagyod őket tölteni. A töltés ugyanis általában bizonyos fokú hőmérséklet-emelkedéssel jár, és ha valami rosszul sül el, a gyúlékony felületek gyorsan veszélyessé válhatnak.
A szakemberek szerint nem szabad a telefonokat párnák alá dugni, vagy ágyneműn tölteni, hiszen ezt hívják az akkumulátor termikus elszabadulásának, önmagát melegíti fel. Egy kemény munkafelület vagy egy fa asztalka az ideális, mert az akkumulátor nem ad le elég hőt.
Nemrég arról írtunk, hogy az FB figyelmeztetése alapján nem szabad használni a nyilvános mobiltöltőállomásokat, részletek itt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű