Rejtély, hogy mitől keletkezett az óriási, lángoló kráter, és a szakértőknek fogalmuk sincs, hogyan fékezzék meg a tüzet.
1971 óta lángol egy hetven méter széles kráter, amit csak a „Pokol Kapujának” szokás nevezni, elevenítni fel a történetet a LADbible.
Türkmenisztánban még mindig ez az egyik legnépszerűbb turisztikai látványosság, de rejtély, hogy pontosan hogyan is jött létre.
Egyesek úgy vélik, hogy egy félresikerült szovjet fúrási művelet okozta, amellyel egy gázmezőt próbáltak volna feltárni.
Az elmélet szerint egy gázbarlangot találtak el, aminek következtében a fúrótorony bezuhant, és a föld összeomlott alatta. A szovjetek ezután úgy döntöttek, hogy felgyújtják a gázt, hogy megakadályozzák a veszélyes gőzök terjedését.
Türkmén geológusok kutatásai alapján a kráter az 1960-as években keletkezett, de a tűz csak két évtizeddel később, az 1980-as években gyulladt ki.
Egy kanadai kutató, George Kourounis 2013-ban megvizsgálta a krátert, és arra a következtetésre jutott, hogy egyáltalán nem vehetjük biztosra, hogy pontosan hogyan is alakult ki a kráter.
De bármi okozta is, a korabeli szakértők meg voltak győződve róla, hogy néhány héten belül leég. Nos, ehhez képest 52 évvel később is kitartóan működik, a kráter pedig már 70 méter széles és 20 méter mély.
Gurbanguly Berdimuhamedow, aki 2006-tól egészen 2022-ig Türkmenisztán elnöke volt, néhány éve átkeresztelte a látványosságot a „Karakum ragyogása” névre a kráter körülvevő sivatag után, de a köznyelvben persze a „pokoli” név maradt fenn.
Berdimukhamedov emellett már hivatalos utasítást is kiadott a lángol eloltására, de a kísérletek mindeddig sikertelenek maradtak. Az elnök kiemelte, hogy a tűz ökológiai károkat és egészségügyi problémákat okoz, ezért sürgető a megfékezése.
Tengeri kráter is van, tele szeméttel
Hasonlóan érdekes a Belize partjai közelében található „Nagy Kék Lyuk”. A óceánban lévő hatalmas kráter körülbelül 100 kilométerre található a közép-amerikai ország partjaitól, és több mint 120 méter mélységbe ereszkedik.
A búvárok hosszú ideig nem tudtak túl sokat felfedezni a lyukból, mivel nem rendelkeztek a mélység leküzdéséhez szükséges technológiával. Mostanra azonban a milliárdos, Richard Branson finanszírozásában sikerült kiváló minőségű fényképeket és videókat készíteni a kráter mélyéről.
A Nagy Kék Lyuk alján azonban kiábrándító látvány fogadta a búvárokat, egy műanyag palack, és különböző más hulladékok.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A pap, aki 130 évvel Einstein előtt megjósolta a fekete lyukak létezését
Meglepő illat fogadhatta az egyiptomi múmiákat feltáró régészeket
10 ezer éve kihalt óriásfarkast hoztak vissza az életbe a tudósok
Visszakerült Magyarországra Kossuth Lajos ritka dagerrotípiája
Édes hazugság? – Ezt okozhatják a mesterséges édesítőszerek a szervezetünkben
A tudósok szerint a Hold sötét zugaiban ott lapul az élet – de vajon mi vittük oda?