Ezek az állatok használnak tudatmódosító szereket
Feltételezhetnénk, hogy a drogfogyasztás kizárólag emberi viselkedés, de az állatvilágnak számos olyan tagja van, amely az agyát pszichotróp anyagokkal tölti meg azzal a céllal, hogy eltorzítsa valóságérzékelését. A rászokás, ahogy a tudósok szeretik nevezni, a Föld bolygó életének mindenütt jelenlévő vonása.
A macskamenta az oroszlánokra is hat
A macskatulajdonosokat nem fogja meglepni, hogy kedvenceik megőrülnek a macskamentáért. Az ártalmatlan mámor a házimacskák mintegy kétharmadát érinti. Általában kevesebb mint 30 percig tart, és a macskánál kitörő hiperaktivitást, szétszóródást, dorombolást, kiszámíthatatlan viselkedést és álmosságot eredményez. Alapvetően ez a macskák normális viselkedése, csak egy fokkal ‘feljebb kapcsolva’, írja az IFLScience.
A macskák nem csak ‘elszállnak’ tőle, hanem segít elriasztani a kellemetlen rovarokat, például a szúnyogokat, ami arra utal, hogy a növény iránti hajlamuknak evolúciós előnye is van. Köztudott, hogy ez a leveles növény más macskafélékre, köztük oroszlánokra, leopárdokra és jaguárokra is tudatmódosító hatással van.
A macskamenta (Nepeta cataria) a mentafélék családjába tartozó gyógynövény, amely a nepetalaktonnak köszönheti tulajdonságait. Az orron keresztül bejutva a vegyület a macska opioidrendszerére hat, kicsit úgy, mint az embereknél a heroin és a morfium.
A wallabik és az ópium
Ha már heroin, az ópiumfogyasztás nagy problémát jelent a törpe kenguruk számára Ausztráliában.
Tasmánia a világ legnagyobb legális ópiumtermelője a gyógyszeripar számára, ami azt jelenti, hogy a sziget tele van mákfarmokkal. Sajnos a vadon élő wallabik is betörnek a mezőkre, megrágcsálják a virágokat, és elszállnak.
“Problémánk van azzal, hogy a wallabik bemennek a mákültetvényekre, a szer hatása alá kerülnek, és körbe-körbe járkálnak” – mondta Lara Giddings, Tasmánia főügyésze egy 2009-es költségvetési meghallgatáson. “A máktermesztésben látható gabonaköröket a wallabik okozzák.”
A gömbhal is függőséget okozhat
Az emberen kívül a delfinek talán az egyetlen állatfaj, amelyek a szaporodás mellett a szórakozás céljából is élnek szexuális életet. Azonban nem ez az egyetlen ‘bűnük’. A BBC dokumentumfilmje, a “Dolphins: Spy in the Pod” bemutatta, hogy a palackorrú delfinek csoportjai hogyan használják a gömbhalakat, hogy bepörögjenek.
A mámor a tetrodotoxin nevű idegméregnek köszönhető, amelyet a gömbhalak méregként használnak a zsákmány elkábítására. Bár ez az erős méreg könnyen halálos lehet, úgy tűnik, hogy kis mennyiségben narkotikus hatású.
“Ez egy olyan eset volt, amikor fiatal delfinek szándékosan kísérleteztek valamivel, amiről tudjuk, hogy bódító hatású. Miután óvatosan megrágták a gömbhalakat, körbeadták, majd nagyon furcsán kezdtek viselkedni. Orrukat a felszínre tartva lebegtek, mintha lenyűgözte volna őket a saját tükörképük”,
mondta 2013-ban a The Sunday Timesnak Rob Pilley zoológus, aki producerként is dolgozott a sorozaton.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy most felfedezett kvarkpár az univerzum kezdetéről árulkodik
Az ukrán külügyminiszter szerint egyértelmű, hogy Oroszország meg akarja támadni egész Európát
A Bibliából ismert szexuális betegség végzetes pusztítást okozhat
Te mennyire ismered a Margitsziget lenyűgöző történetét?
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba