Mi történt a galaxis közepén levő fekete lyuk körüli, hiányzó csillagokkal?
A Tejútrendszerünk középpontjában lévő szupermasszív fekete lyuk körül keringő csillagok rejtélyes módon eltűntek társuk mellől – mutatták ki a hawaii Keck Obszervatórium megfigyelései.
A csillagok gyakran többedmagukkal léteznek. Napunk szomszédságában a kettős csillagrendszerek aránya 70%, tehát 100-ból 70 naprendszerben két csillag létezik. A nagy tömegű csillagok esetében ez a hányad még magasabb, szinte mindegyikük kettős vagy hármas rendszerben van, számol be a Space.com.
Tejútrendszerünk központjában azonban más a helyzet
A Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem Devin Chu által vezetett csapata 10 év megfigyeléseit elemezte. Ennek során 28 csillagot figyeltek meg, amelyek galaxisunk központi szupermasszív fekete lyuka körül keringenek, amely a Sagittarius A* nevet viseli, és tömege 4,1 milliószor nagyobb, mint a Napé. A csillagok mindegyike egy fényhónapon (777 milliárd kilométeren) belül kering a fekete lyuk körül.
Ezen úgynevezett “S-csillagok” – amelyek a fekete lyukról kapták a nevüket – közül tizenhat nagyon fiatal (kevesebb mint hatmillió éves), és több tízszer nagyobb tömegűek, mint a mi Napunk.
Ha ezek a nagy tömegű csillagok valóban kettőscsillagokként alakultak ki, mi lett a kísérőikkel? Az egyik lehetőség, hogy a fekete lyuk hatalmas gravitációja képes volt szétválasztani a kettős rendszert, az egyik csillagot teljesen kirepítve a galaxisból. Ezt a hipotézist támasztja alá az úgynevezett hipersebességű csillagok populációja. Ezek az objektumok a csillagászok több mint 440 kilométer/másodperc sebességgel száguldottak ki a galaxisból.
Egy másik lehetőség, hogy a fekete lyuk gravitációja megzavarta a kettős rendszereket, a csillagpárok összeütköztek és összeolvadtak. Az összeolvadt csillag megújulna, és sokkal fiatalabbnak tűnne, mint amilyen valójában, ami magyarázatot adhat arra, hogy miért találunk olyan fiatalnak tűnő csillagokat olyan környezetben, ahol nem valószínű, hogy kialakulhattak volna.
“Ez azt sugallja, hogy a fekete lyuk készteti ezeket a közeli kettőscsillagokat az összeolvadásra vagy szétesésre, ami fontos következményekkel jár a gravitációs hullámok és a galaktikus központból kilövellő hipersebességű csillagok keletkezésére nézve” – mondta Chu. A csapat tagjai szerint a következő lépés az, hogy megtudják, hogyan változik a kettőscsillagok aránya a Sagittarius A*-tól való távolsággal.
Az új tanulmány a múlt héten jelent meg a The Astrophysical Journal című folyóiratban.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum
A Föld leghosszabb hegyvonulata a tenger fenekén húzódik
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?