Ha már úgyis mindig szóba kerül Atlantisz, akkor lehet, hogy New York lesz a következő, amely mitológiát bővíti. Az Egyesült Államok kifejezetten veszélyeztetett a globális felmelegedés okozta vízszint növekedés miatt. Azonban New York nem csak a magasodó vízállás miatt van veszélyben, hanem azért is mert süllyed.
Kutatók úgy becsülik, hogy New York városának 1 084 954 épületének összsúlya több, mint 762 milliárd kilogramm. Az épületek súlya egyszerűen túl nagy ahhoz, hogy az egyébként mocsaras terepre épült város megtartsa. A város ebből kifolyólag lehet, hogy folyamatosan süllyed. Erre az egész helyzetre rásegít az utolsó jégkorszak után maradt földformáció is, amely folyamatos mozgásban van.
A süllyedés mértékének megértése kifejezetten fontos, mert könnyebb kiszámolni mekkora az áradások veszélye — írja a Live Science. Az Egyesült Államok keleti partján a vízszint emelkedés háromszor-négyszer gyorsabb lesz, mint a globális átlag.
Nő az áradások veszélye
A tengerek szintjének emelkedése hatalmas veszélyt jelent a metropoliszra és globálisan is. Az áradások esélye sokkal inkább megnő, főleg, ha a süllyedés a vízszintjének emelkedésével összeadódik. Jelenlegi számítások alapján New York körülbelül 2,1 millimétert süllyed évente.
Ennek a süllyedésnek lehetnek természetes okai is. Az utolsó jégkorszak alatt jégréteg tömege eltolt rengeteg földet, amely így megemelkedett. Ezután a jég olvadása után a megemelkedett területek elkezdtek visszasüllyedni. Ez azt jelenti, hogy a keleti part 2100-ig körülbelül 150 centimétert is süllyedhet.
A természetes süllyedés mellé New York épületeinek elképesztő súlya is közrejátszik. Minden épület süllyed a megépítése után, de a talaj keménységétől függ, hogy mennyit. Azonban New York városának 762 milliárd kilogrammos súlya, amely mindössze 778 négyzetkilométeren terül el, rendkívül nagy nyomást helyez az alatt lévő, amúgy is süllyedő talajra.
A kutatók megpróbálták szimulálni, hogy az épületek súlya mekkora változást okoz különböző talajtípusokon. Műhold adatok alapján megállapították, hogy a süllyedés mértéke évente 1-2 milliméter között van az egész városban. Ez egybe esett a számítógépes szimulációkon tapasztaltakkal, amely segített hitelesíteni az adatokat.
Az átlagos süllyedéstől vannak azonban eltérő adatok is. New York egyes részei sokkal gyorsabban süllyednek, mint más részei a nagyobb épületek miatt, illetve egyéb nem ismert hatások miatt is. Bár az átlag süllyedés mértéke elég csekély, ez a vízszintek növekedésével együttesen rendkívül nagy gond. A szakértők szerint a vízszint növekedés és a süllyedés együttes hatása miatt New York sokkal gyorsabban kerülhet víz alá, mint a világ más városai. Állításuk szerint minden milliméternyi süllyedés egy évnyi vízszint emelkedéssel ér fel.
New York próbálkozik területek visszanyerésével, amelyek közül az egyik projekt jóval meghosszabbítaná Manhattan szigetét például. Azonban a szárazföldek kialakítása nem segít feltétlenül az áradásokkal szemben, így egészen biztosan szükség lesz hatásos árvízvédelmi rendszerekre is.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Különleges hármas csillagrendszert találtak 5 ezer fényévre tőlünk
Rekonstruálták a bronzkori lándzsák harci használatát, az eredmény pedig meglepte a régészeket
Mely dinoszauruszok jelentenék ránk a legnagyobb veszélyt ma?
Megtalálhatták a Tejútrendszer ősi, ‘gonosz ikertestvérét’?
Félelmetes videó mutatja be a különböző kategóriájú hurrikánokat, és azt, hogy milyen pusztításra képesek
Így szigorított a NAV 2024-ben: könnyebben minősíthetnek kockázatos adózónak