Hiába a druidák népszerűsége a fantázia világában, rengeteg mindent nem tudunk még ezekről az ősi mágusokról. Bár az köztudott, hogy misztikus szerepet töltöttek be a társadalomban, az évszázadok során rengeteg rejtély adódott a történetükhöz. Népszerűségük ellenére, meglehetősen kevés korabeli információ maradt fenn a druidákról.
Információk hiányában évszázadok találgatása során rengeteg extra dolog került a druidák történetébe. Mára már kifejezetten nehéz elválasztani a mítoszt a valóságtól ezeknek a rejtélyes embereknek a kapcsán.
Amit biztosan tudunk, hogy a druidák egyfajta klérusnak számítottak a kelta társadalomban. Ezek közül is az Írország, Britannia, illetve Gallia területén élő törzsek körében volt elterjedt ez a foglalkozás. A druidizmus rendkívül ősi, de ennek ellenére nagyon keveset tudunk az eredetéről, sőt inkább semmit. Bár kelta eredetű foglalkozás, az első említések görög és latin szövegekben tűnnek fel.
Az druidák eredete
Többen úgy gondolják, hogy a druida szó a doire szóból eredet, amely tölgyfát jelent — írja az IFLS. A tölgyfa ebben a társadalomban a bölcsesség és a tudás szimbóluma volt. Újabb etimológiai kutatások inkább arra gyanakszanak, hogy a druida szó erős látást vagy erősen látót jelenthet. Azonban a legtöbb információnk a druidákról külső forrásokból származik, leginkább a rómaiaktól. Ebből kifolyólag az információk hitelessége megkérdőjelezhető.
Iulius Caesar beszámolói alapján, aki időszámításunk előtt 50 körül meghódította Galliát, kiderül pár dolog. Többek között az, hogy a druidákat igen nagy tisztelet illette meg a kelta társadalomban. Leginkább igazságszolgáltatási és spirituális kérdésekben fordultak hozzájuk. Nekik nem kellett sem a katonaságban szolgálniuk, sem dolgozniuk nem kellett és még adót sem fizettek. Caesar szerint a fő feladatuk a szellemvilág és a normál világ közötti kapcsolat fenntartása volt. Ugyanakkor ők feleltek az emberáldozatokért is.
Azonban Caesar beszámolói nem feltétlenül megbízhatók. Szakértők úgy gondolják, hogy Caesar is előzetes írásokból tájékozódott. Az őt megelőző írók szerint az emberáldozat nem az istenek kiengesztelésére szolgáltak, hanem jövőlátásra. Ugyanakkor a mai történészek megkérdőjelezik az emberáldozatok gyakoriságát. A legtöbbször inkább állati áldozatokat mutattak be, nem pedig emberáldozatokat. Ettől még emberáldozatok is voltak, csak valószínűleg sokkal kevesebben, mint azt előzetesen gondoltuk.
Caesar szerint Britannia volt a druidizmus központja, és a kelta világból odautaztak az emberek, hogy druidák lehessenek. Azonban erre nincs bizonyíték. A legkorábbi bizonyíték a druidák létezésére körülbelül 2000 éves.
Kik voltak a druidák?
A druidák több istenségben hittek, illetve különböző szellemekben. A mai új-pogány mozgalmak monoteisztikusnak képzelik a druidizmus, egy mindent átfogó erőben hisznek. Ezek a félreértések hibás 18-19. századi forrásokból eredeztethetők.
Miután a kereszténység elterjedt Európában, a druidák szerepe visszaszorult majd el is tűnt. A 8. század környékén már csak nagyon kevesen maradtak Írország szigetén. Később az időmúlásával a pap-szerű szerep inkább átalakult egyfajta mágussá vagy gyógyítóvá. Információk hiányában viszont továbbra is rengeteg mindent homály fed a druidákkal kapcsolatban.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon