Több mint 100 éve eltűnt ékszert találtak a Titanic roncsánál
Egy csapat olyan arany nyakláncot talált, amelyet a Titanic 1912-es elsüllyedése óta nem láttak. Nemrég találták meg a hajó roncsai között Észak-Amerika partjainál, és abban bíznak, hogy mesterséges intelligencia segítségével megtalálják az ékszer tulajdonosának családját is.
A meglátás a Magellan, egy brit mélytengeri térképező cégtől származik, amely nemrégiben közzétett egy válogatást digitális felvételekből, amelyek az RMS Titanic hajóroncsát eddig soha nem látott részletességgel mutatják be, írja az IFLScience. A vállalat szerint a képeiken egy arany nyaklánc látható, amelyet egy kolosszális méretű, kihalt cápafaj, a Megalodon fogából készítettek.
Lenyűgöző ékszer
Richard Parkinson, a Magellan vezérigazgatója “elképesztőnek és lélegzetelállítónak” nevezte a felfedezést.
“Amit széles körben nem értenek, az az, hogy a Titanic két részből áll, és az orr és a tat között egy 8 négyzetkilométeres törmelékmező van. A csapat olyan részletesen feltérképezte a mezőt, hogy ki tudtuk venni ezeket a részleteket.”
A projekt során 16 terabájtnyi adatot gyűjtöttek össze a roncs helyszínéről. Közöttük több, mint 715 000 képet és teljes 4K felbontású videofelvételt is találni. Ezek elkészítéséhez kihajóztak a Kanada keleti partjaitól mintegy 700 kilométerre fekvő roncshoz, majd távirányítású tengeralattjárókkal képeket készítettek a tengerfenékről a vízfelszín alatt mintegy 3800 méteres mélységben.
Az RMS Titanic óceánjáró 1912. április 15-én az Atlanti-óceán északi részén süllyedt el, miután az angliai Southamptonból New Yorkba tartó első útja során jéghegynek ütközött. Legalább 1500 utas meghalt, és a roncs a tengerfenékre süllyedt, mintegy 740 kilométerre a kanadai Új-Fundlandtól. A hajó végső nyughelyét csak 1985 szeptemberében fedezték fel, 73 évvel azután, hogy a hajó elsüllyedt.
A jelenlegi, a helyszínt védő megállapodások miatt senki nem távolíthat el semmilyen leletet a roncsból és a környező mederből.
A Magellan csapata azonban reméli, hogy sikerül eljuttatniuk ezt az ékszert a tulajdonos családjának. A mesterséges intelligencia segítségével keresik meg és veszik fel a kapcsolatot a hajó elsüllyedésekor a fedélzeten tartózkodó 2200 utas családtagjaival. Céljuk, hogy azonosítsák azt a személyt, aki egykor a nyakláncot viselte.
A hajóra szálló utasokról készült felvételeket is tanulmányozni fogják, hogy kiderítsék, felismerik-e az ékszert. A tulajdonos kilétét pedig arcfelismerő technológia segítségével próbálják majd meghatározni.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Varázslatos koreai udvari hímzések Budapesten
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt