4000 éves DNS fejtheti meg a pestis titkait
Az angliai tömeges temetkezési helyeket feltáró kutatócsoport emberi csontvázmaradványokban mutatta ki a pestist okozó baktérium DNS-ét. Ezek a betegség legrégebbi ismert esetei Nagy-Britanniában.
A Nature Communications című folyóiratban kedden megjelent tanulmány szerint a Yersinia pestis megbetegedései 4000 évre nyúlnak vissza – számol be a CNN.
A baktérium DNS több ezer évvel régebbi, mint az ezelőtt feltárt legrégebbi törzs. A tanulmány vezető szerzője, Pooja Swali szerint az a törzs, amelyet 2018-ban azonosítottak a cambridgeshire-i Edix Hill nevű temetkezési helyen, 1500 évvel ezelőttről származott.
A pestist okozó baktériumokat tartalmazó mintákat két különböző tömeges temetkezési helyen találták. Az egyiket Délnyugat-Angliában, Somerset megyében, a másikat pedig az északnyugati Cumbria megyében, Anglia és Skócia határának közelében.
A lelőhelyek közötti távolság arra utal, hogy a betegség a késő neolitikum és a bronzkor folyamán terjedt el, mondta Swali.
“A néhány évszázad alatt egy ilyen hatalmas területre kiterjedő, széles körű terjedés bizonyítéka nagyon érdekes. Úgy tűnik, hogy ez az emberek, technológiák és eszmék gyors mozgásának egyik aspektusa ebben az időszakban” – mondta Dr. Benjamin Roberts, egyetemi docens.
A csapat a tanulmány szerint 34 személy csontvázmaradványaiból vett mintát a két lelőhelyen. A kutatók lyukat fúrtak ezen ősi emberek fogaiba, így fogpépet vontak ki, amely a fertőző betegségek DNS-ének maradványait rejti.
Adatok több ezer éves DNS mintákból
“Hihetetlen, hogy több ezer évvel ezelőtti, lebomlott mintákból is képesek vagyunk ősi kórokozókat kimutatni” – mondta Swali. “Ezek a genomok tájékoztathatnak bennünket a kórokozók múltbeli elterjedéséről és evolúciós változásairól, és remélhetőleg segítenek megérteni, hogy mely gének lehetnek fontosak a fertőző betegségek terjedésében.”
A kutatók genetikai elemzéssel megállapították, hogy a pestis két különböző időszakban jelent meg Nagy-Britanniában. Dr. Lee Mordechai, a jeruzsálemi Héber Egyetem vezető történelemtanára, elmondta: a betegség 4000 évvel ezelőtt, illetve körülbelül 1500 évvel ezelőtt jelent meg.
Ami a betegséget illeti, a tudósok még mindig sok mindent nem tudnak. Többek között azt sem, hogyan terjedt, mondta Swali.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét