A Google első találata a világhírű festőre egy AI hamisítvány volt
A Google keresőmotorja egy hónapon belül másodszor hagyta, hogy egy híres művész alkotásának mesterséges intelligencia által generált hamisítványa a keresési találatok élére kerüljön.
Május elején arról számoltunk be, hogy amikor a Google felhasználói az ikonikus amerikai realista művészre, Edward Hopperre kerestek, a keresőmotor első találata egy mesterséges intelligencia által generált hamisítvány volt, amely az amerikai festő stílusában készült. A Google kijavította a problémát, de csak azután, hogy a hamis Hopper lett a kiemelt kép a művészről és munkásságáról szóló áttekintésben, írja a Futurism.
Most, alig néhány héttel később, ez ismét megtörtént egy másik művésszel. Ha rákerestünk a holland barokk mester, “Johannes Vermeer” nevére, nem említve a mesterséges intelligenciát, sem konkrét festményt, és a legjobb találatként a festő klasszikus “Gyöngyfülbevalós lány” című művének mesterséges intelligenciával előállított változatát kaptuk.
A Google alkalmazottai nem műértőek
És igen, akárcsak a hamis Hopper, a mesterséges intelligencia által generált Vermeer volt a Google áttekintőjének kiemelt képe. Ezt először egy éles szemű művészetrajongó szúrta ki. A hamisítvány így néz ki:
Jellegzetességei azonnal elárulják, hogy mesterséges intelligenciával készült. Egyrészt ugyanolyan hiperrealizmussal van ábrázolva, mint ami az AI által generált portrék között mindenütt jelen van. Másrészt a lány híres fülbevalója úgy világít, mintha apró lámpák világítanák meg az arcát. Vermeer festménye 1665-ből származik, a villanykörtét csak több mint két évszázaddal később találták fel.
A megjelenéstől eltekintve azonban az a tény, hogy a kép mesterséges intelligencia által generált, világossá válik abban a Hyperallergic művészeti és kulturális portál márciusi bejegyzéséből is, amelynek címe lefordítva, annyit tesz, mint “Hatalmas bajban a múzeum, mert Vermeer remekművének AI változatát mutatta be”.
A valódi “Leány gyöngy fülbevalóval” a holland Mauritshuis Múzeumban található, de tavasszal egy Vermeer-retrospektív kiállításra kölcsönözték. Addig is a Mauritshuis Múzeum úgy döntött, hogy a történelmi festmény több, rajongók által készített változatát akasztja ki helyette. A szóban forgó, mesterséges intelligenciával készült ábrázolás, amelyet Julian van Dieken mesterséges művész készített, egyike volt a több mint 3500 pályázat közül kiválasztott négy győztesnek – ez a döntés vitát váltott ki a művészeti közösségben, egyesek szerint a mesterséges intelligencia generációja “sérti” Vermeer örökségét.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm