A neolitikum, az innováció és megalkuvások kora
A neolitikum, azaz az újkőkor a mélyreható átalakulások időszaka volt, amikor az emberiség olyan figyelemre méltó változásokon ment keresztül, amelyek egyszerre segítették és hátráltatták boldogulását. A földművelés megjelenésével a civilizációk virágzásnak indultak, addig nem látott népességnövekedés, technológiai fejlődés, művészeti törekvések és pezsgő kereskedelmi hálózatok alakultak ki.
E mérföldkövek mellett azonban a korai mezőgazdasági társadalmaknak kiábrándító valósággal is szembe kellett nézniük. A földművelés irányába történő elmozdulás az étrend megváltozásához vezetett, amely nagymértékben támaszkodott a terményekre és a háziasított állatokra, közölte az Ancient Origins. Ez a változás, bár stabilitást biztosított, gyakran alultápláltsághoz és annak a fizikai és kognitív fejlődésre gyakorolt káros hatásaihoz vezetett.
A népesség közösségekbe való tömörülése ráadásul kedvező feltételeket teremtett a fertőző betegségek terjedéséhez. Az egymás közelében élő emberek új kórokozókkal találkoztak, amelyek könnyen átterjedtek közösségeiken, és pusztító járványokat okoztak.
A kereskedelmi hálózatok bővülése tovább könnyítette a betegségek terjedését, ami további kihívások elé állította ezeket a születőben lévő társadalmakat. A neolitikum, bár figyelemre méltó a fejlődés szempontjából, az alkalmazkodás és az ellenálló képesség időszaka is volt. Az alultápláltság, az éhezés és a járványos betegségek tapasztalatai arra késztették a korai embereket, hogy megoldásokat keressenek, és jobban megértsék a fejlődés és a jólétük megőrzése közötti kényes egyensúlyt.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van