Sok kutya eszik füvet, de valószínűleg nem azért, amire eddig gondoltunk
A fűevés gyakori viselkedésforma kutyáknál. Egyes felmérések szerint az ebek akár 80 százaléka is fogyaszthat rendszeresen füvet.
Úgy tűnik, a dolog nem új keletű: a Yellowstone Nemzeti Parkban végzett vizsgálatok szerint a farkasok ürülékének akár 74 százalékában is találhatók növényi anyagok (főként fű), ami arra utal, hogy ezt a viselkedést valószínűleg a kutyák az őseiktől örökölték.
Sokan úgy gondolják, hogy a kutyák akkor esznek füvet, ha fáj a gyomruk, mivel azt hiszik, hogy a fű hánytatja a kutyákat. Nos, valószínűleg ez nem így van: egy 12, naponta füvet fogyasztó kutyával végzett vizsgálat szerint kevés hányás fordult elő, és azok is csak akkor, mikor az eb már evett valami más is.
Sőt, mint azt a Science Alert közli, igazolták, hogy ha egy kutyának gyomor-bélrendszeri panaszai vannak, akkor valójában kisebb valószínűséggel eszik füvet.
A legújabb elméletek szerint a kutyák a hashajtó hatása miatt esznek füvet, vagy mert hiányzik az étrendjükből a megfelelő mennyiségű rost.
Ugyanakkor ezekre kevés vagy semmilyen tudományos bizonyíték nincs. Például a fent említett 12 kutyát vizsgáló tanulmányban mindegyik kutya féregtelenítve volt, és korábban nem volt emésztési problémájuk. Mégis mind a 12 kutya boldogan ette a füvet, a kísérlet során összesen 709 alkalommal.
Ennek a kutatásnak a fő megállapítása az volt, hogy amikor a kutya még nem kapta meg a napi étkezést, nagyobb valószínűséggel evett füvet. Azaz minél éhesebb volt a kutya, annál több füvet evett.
Igazából az a legvalószínűbb, hogy azért esznek az ebek füvet, mert egyszerűen szeretik. Sőt, lehet, hogy simán unatkozik, és a fű rágcsálása valami elfoglaltságot jelent.
Vagy akár együtt a kettő: a fű letépése a földről élvezetet jelent, állaga és íze pedig változatosságot jelent amellett, mint amit általában eszik. Még az is előfordulhat, hogy bizonyos évszakokban jobban kedveli a füvet; talán a friss tavaszi fű a kedvenc csemegéje.
Ugyanakkor nagyon fontos odafigyelni arra, hogy a füvet, főként a parkokban, közterületeken néha gyomirtó szerekkel kezelik. A gyepre ható vegyszerek gyakran még 48 órával a kijuttatásuk után is kimutathatók a gyepben, és ezt olyan kutyák vizeletében is kimutatták, akik ilyen fűből ettek.
Kutatások szerint összefüggés lehet a kutyák hólyagrákja és az ilyen gyomirtószereknek között.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
136 év után megfejthették Hasfelmetsző Jack rejtélyét
A hacker, aki egyedül megmentette az egész internetet
Az orosz tudós, aki lehető legrosszabb módon próbált ember-csimpánz hibridet kreálni
Az 1835-ös Holdcsalás: Az emberiség első „élet a Holdon” hírközleménye
Tényleg minden 200. ember Dzsingisz kán leszármazottja?
A Nagy Banyanfa Története: A világ legnagyobb banyanfája