Elon Musk Neuralink nevű agyimplantátumokkal foglalkozó cége a hírek szerint engedélyt kapott az első embereken végzett kísérletek elvégzésére. A Neuralink célja, hogy egy új technológia segítségével helyreállítsa a mozgást a teljes vagy részleges bénulásában szenvedő embereknél. Musk szerint akár a vakságon is lehet segíteni az új technológiával.
Elon Musk Neuralink nevű cége által kifejlesztett agyi implantátumokat engedélyezték emberi tesztelésre. Az eszközök biztonságosságát korábban az állati kísérletek során végre hajtott sikertelen műtétek után kezdték vizsgálni.
Az agyimplantátumban a neuronok, vagyis az idegsejtek elektromos jelek segítségével kommunikálnak egymással, hogy összehangolják gondolatainkat, érzéseinket és viselkedésünket — írja a Live Science. Az implantátumok elméletileg úgy működnek, hogy értelmezik az idegsejtekből származó elektromos jeleket, majd az információt Bluetooth-on keresztül továbbítják egy számítógéphez. Ha például a mozgás helyreállítását segítenék, a számítógép elemezné az idegsejtek jeleit, majd továbbítaná azokat a test másik részébe. Ezzel stimulálva a szükséges idegeket és az izmokat a mozgás elérése érdekében.
Az implantátum beültetése
Az implantátumot egy robot által helyezik a koponyán kialakított kis lyukba. Ezután az implantátum elektródáit az agy külső rétegébe ágyazzák. Az eljárás mindössze 30 perc alatt, érzéstelenítés nélkül elvégezhető, legalábbis Musk szerint.
A Neuralink nem az egyetlen cég, amely ilyen technológián dolgozik. A Synchron például már 2022-ben beültette első implantátumát egy emberi páciensbe, miután megkapták a szükséges engedélyeket. Az eszköz célja, hogy a lebénult személyek gondolataik segítségével segédeszközöket tudjanak működtetni. Későbbiekben akár a súlyosan bénult emberek mozgását helyre szeretnék állítani.
Egy állatjogi csoport, 2022 februárjában panaszt nyújtott be, amelyben a Neuralinket “műtétek elfuserálásával” vádolta. A csoport azt állította, hogy a sebészek két alkalommal is olyan ragasztót használtak majmok koponyájának helyrehozatalához, amelyek nem voltak nem engedélyezve. Ez végül az állatok agyára szivárgott, és végül megölte őket. A közlekedési minisztérium külön vizsgálja, hogy majomagyakból eltávolított implantátumok szállításakor, a Neuralink betartja-e a szükséges óvintézkedéseket.
Becslések szerint a Neuralink 2018 óta körülbelül 1500 állatot ölt meg, köztük juhokat, sertéseket és majmokat. Az azonban nem világos, hogy mennyi állat pusztult el ha Neuralink agyi implantátumaival kapcsolatos komplikációk miatt. Jelentések szerint egy 23 majmot érintő kísérletsorozat során a kísérleti alanyokból ötöt, azaz az alanyok 21%-át eutanáziával altatták el az eszközzel kapcsolatos problémák miatt.
A Neuralink első 2022-es kísérletét biztonsági okokból elutasították. Musk azonban továbbra is teljesen bízik a Neuralink biztonságosságában, és azt állítja, hogy hajlandó lenne beültetni a technológiát a gyermekei agyába, sőt a saját agyába is. A közelgő emberen végzett kísérleteknek kell bizonyítaniuk a Neuralink agyi implantátumainak biztonságosságát és hatékonyságát, mielőtt azokat jóváhagynák és széles körben elérhetővé tennék. A klinikai vizsgálatokra még nem indult meg az alanyok felkeresése.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Curiosity kettétört egy marsi követ, meglepő dolgot talált
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra