A fájdalommentes élet csodálatosnak hangzik elsőre, de azok, akik nem éreznek fájdalmat, sokszor halnak meg idő előtt. A fájdalom szerves része az életünknek, mivel megmondja nekünk fizikailag mit bír a testünk. Azok, akik ilyen betegséggel élnek nem veszik észre, ha megsérülnek és nem is érdekli őket, mert nem érzik a fájdalmat.
Az analgézia egy olyan ritka veleszületett betegség, ahol az szenvedő fél nem érez és soha nem is érzett fizikai fájdalmat. Egyszer egy kislány eltörte a lábát, majd tovább ugrált mert a reccsenéseket viccesnek találta. Egy másik esetben egy fiú kiugrott a második emeletről, majd lóbálta törött lábát, mert szórakoztatónak találta. Az ilyen betegséggel élő felnőttek is csak permanens sérülésekkel tudnak élni. Az is ritka, ha valaki megéli a felnőttkort, de ha mégis sikerül, akkor sem sikerülhet ez nyomtalanul. Fogzás közben egyes kisbabák egész lerágták saját ujjaikat például.
Az analgézia
A betegséget 1932-ben azonosították, mikor New Yorkban bemutattak egy 54 éves férfit, aki soha életében nem érzett fájdalmat. Az ember nem szimplán óvatos volt. 7 éves korában egy csákánnyal arccsonton vágták, majd egy balta állt a fejébe, de akkor se panaszkodott mikor átlőtte az ujját egy pisztollyal — számolt be róla az Into the Shadows. Számtalan más eseten is keresztül esett az úriember, de fájdalmat nem érzett.
A betegség ritka, de nem csak azért, mert alapvetően ritkának számít, hanem azért is mert a legtöbben egyszerűen nem élik túl a gyerekkorukat. A fájdalomérzet segít megállapítani, ha valami káros a test számára.
Egyszer egy pakisztáni fiú úgy döntött, hogy leugrik házuk tetejéről, mert azt hitte halhatatlan. Az ugrás után elsétált, mintha mi sem történt volna. Azonban nem sokkal később összeesett és meghalt, agyvérzés következtében.
A probléma, hogy betegséget észlelni kifejezetten nehéz. Ha már érzett valaki életében fájdalmat, akkor aggodalomra adhat okot, hogy valami már nem okoz fájdalmat többé. Azonban, ha soha nem érzett valaki fájdalmat, akkor kifejezetten nehéz észrevenni ezeket az apró kényelmetlen érzéseket, amelyeket egyébként nem éreznek.
Nagyon ritka esetekben valaki túléli ezeket az eseményeket, de akkor csak nagyon későn veszik észre, hogy valaki ettől szenved. Egyszer egy nőnél 65 éves korában diagnosztizálták a betegséget egy fájdalmas műtét során, amihez nem volt szüksége érzéstelenítésre.
Sajnos a gyerekek esetében ez a kondíció a legtöbb esetben végzetes, mert fájdalomérzet és racionalitás nélkül nincs lehetőség a prevencióra. Egy kislány túlságosan sokat vakarta a szemét. Mivel nem tudták megállítani ebben a tevékenységében, és már így is maradandó károsodást okozott magának, így azt látták legjobbnak, ha bevarrják a szemét. A kislány azonban nem értette ezt, ezért fogta és széttépte az összevarrt szemhéjait.
A betegségre sem gyógymód nincs, sem pedig kezelés. A betegség okai bizonyos receptorok működésképtelenségére vezethetők vissza. Ez gyakorlatilag megakadályozza, hogy a fájdalom jelei érzékelésre kerüljenek.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?