Stephen Hawking a fekete lyukak szerelmese volt. Sajnos az első fekete lyukról készült képet pont nem láthatta már. A Nagy Hadronütköztetőnél tett látogatása során reménykedett nagy fizikai áttörésekben, például fekete lyukak létrehozásában itt a Földön. Álmai talán nem annyira valószerűtlenek, legalábbis a fizikusok szerint.
Thomas Hertog és Stephen Hawking elmentek meglátogatni a CERN laboratóriumba. Ekkor széles mosollyal azt mondta: “Remélem csináltok majd fekete lyukakat.” Mindez 2009-ben történt és már ekkor voltak, akik rettegtek. Egy bizonyos személy egy vádiratot is benyújtott a CERN újonnan épített Nagy Hadronütköztetőjével szemben. Az indoklás az volt, hogy fekete lyukakat fognak csinálni, amelyek elpusztítják majd a Földet.
A Nagy Hadronütköztető
A Nagy Hadronütköztető (LHC) egy gyűrű alakú részecskegyorsító, amely arra lett tervezve, hogy Higgs-bozonokat hozzon létre. Akkoriban a standard modellnek ez volt a hiányzó récskéje, így a részecskegyorsító nagy áttörést jelentett a fizikában. A részecskegyorsító a Svájc-Francia határ alatt helyezkedik el, a kerülete pedig 27 kilométer. A belsejében vákuum van, ezen belül gyorsítanak fel protonokat, illetve antiprotonokat a fénysebesség 99.9999991%-ra. 3 ponton egymásba tudják ütköztetni a részecskéket, hogy újraalkossák a korai világegyetemben uralkodó állapotokat. Az ütközéskor keletkező jeleket ezek után milliónyi kis szenzor veszi fel, amelyek egy hatalmas detektort alkotnak.
A Föld elpusztításától tartó vádakat elég gyorsan elhessegették, mondván ” a jövőbeli kártól való spekulatív félelem valójában nem minősül kereshetőségi jog megszerzéséhez elegendő sérelemnek” — írja a Live Science. Az LHC első tesztjei után nem sokkal Higgs-bozonok jeleit észlelték, de még a mai napig sem tudtak fekete lyukakat létrehozni.
Fekete lyukak a Földön
A fekete lyukakról elsősorban a masszív csillagok után maradt hatalmas monstrumok jutnak eszünkbe. Azonban, ha bármit is elég nagy erővel nyomunk össze, akkor abból fekete lyuk lesz. Ezt még egy egyszerű ütköztetéssel is el lehet érni elméletben, ha kellően nagy erővel csapódnak egymásba a részecskék. Egy ilyen fekete lyuk nagyon rövid életű lenne. A Hawking-sugárzás következtében gyakorlatilag azonnal elpárologna.
Ez segíthetne megoldani egy több évtizedes problémát. Ahhoz, hogy minél kisebb dolgokat figyeljünk meg, annál nagyobb energiára van szükségünk. Azonban, egy ponton túl az összpontosuló energia fekete lyukat eredményez. Innentől kezdve minél tovább növeljük az energiát, annál nagyobb fekete lyukat kapunk, ellehetetlenítve a megfigyelést.
Ahhoz, hogy Hawking álma megvalósuljon, szükség van egy egységes keretrendszerre, amely a természet összes törvényét egyesíti. Elméletben lehetséges a fekete lyukak létrehozása. Jelenleg inkább a kifejthető energia mennyiségével és erejével van inkább a gond. Ahogy a technológia fejlődik, mint az Hertog beszámolójából is kiderül, előbb-utóbb a fekete lyukak problémájába úgyis beleütközünk.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?