Az olaszországi Campi Flegrei aggasztó korai figyelmeztető jeleket mutat, de a tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a kitörése még korántsem biztos. Egy régóta szunnyadó olaszországi szupervulkán 1538 óta először került közel egy lehetséges kitöréshez. A hatás katasztrofális lehet.
A dél-olaszországi Nápoly közelében található Campi Flegrei vulkán kérge egyre gyengül és egyre hajlamosabb a kitörésre — írja a Live Science. Több mint 1,5 millió ember él a hatalmas földalatti vulkán felett, és félmillió embernek van otthona a 39 ezer évvel ezelőtti hatalmas kitörés után keletkezett, 11 kilométer hosszú kalderán.
Ha a Campi Flegrei ismét kitörne, az olvadt kőzetet és vulkáni gázok sztratoszféráig jutnának. A robbanás 33,5 méter magas cunamikat okozna, és olyan mérgező hamufelhőt indítana útjára, amely évekre lecsökkentené globális hőmérsékletet.
Az új tanulmány
Az új tanulmány megerősíti, hogy a Campi Flegrei egyre közelebb kerül a kitöréshez – mondta Christopher Kilburn, a tanulmány vezető szerzője. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy a kitörés garantált. A törés repedést nyithat a kéregben, de a magmának még mindig a megfelelő helyen kell felfelé nyomulnia ahhoz, hogy kitörés következzen be — mondta Kilburn.
A vulkánkomplexum Nápoly nyugati szélén lévő hatalmas kalderától a közeli Puzzuoli-öbölig húzódik. Bár a Campi Flegrei-t általában szupervulkánként emlegetik, ez az állítás megkérdőjelezhető. A szupervulkánok olyan vulkánok, amelyek a vulkánrobbanási indexen 8-as kitöréseket képesek produkálni. Eközben több mint 1000 köbkilométernyi anyagot taszítanak ki.
A Campi Flegrei eddigi legnagyobb kitörése azonban csak 285 köbkilométernyi anyagot taszított ki. Ez még mindig 7-es kategóriába sorolja. A vulkán a 20. század közepe óta éledezik. Az 1950-es, 1970-es és 1980-as években fokozott aktivitással. Az elmúlt évtizedben kezdődött és jelenleg is tart egy újabb nyugtalan időszaka, amelynek során a vulkán tetején fekvő Pozzuoli város alatt a talaj évente 10 centimétert emelkedik. Ez az 1950-es évek óta 4 méteres magasságváltozást jelent. Campi Flegreiben is folyamatosan kisebb földrengések vannak. Csak áprilisban több mint 600-at észleltek, ami megdöntötte a térségben valaha mért legnagyobb havi számot.
Kell-e félni?
Ha elegendő vulkáni gáz kerül a kéregbe, az általa biztosított hő és nyomás a kritikuspont fölé érve kinyomhatja a kőzeteket, felszakítva azokat. Ez repedést eredményez, amely az alatta lévő magma számára utat nyit, így bekövetkezhet egy kitörés.
A kutatás szerint a térségben a földrengések nem olyan erősek, mint az 1980-as években. Azonban a gyengébb kőzet kisebb feszültségek hatására is megrepedhet. Emiatt a szeizmológusok kevesebb észlelhető földrengést tudnak kimutatni, így az embereknek kevesebb idejük marad evakuálásra.
Ennek ellenére a tudósok szerint ez nem jelenti azt, hogy egy gigantikus kitörés elkerülhetetlen. Ahhoz, hogy a vulkánok kitörjenek a gázoknak gyorsabban kell felhalmozódniuk, mint amilyen gyorsan el tudnak távozni. Ugyanígy a magmának is gyorsan kell mozognia a kéregben, ahol van egy repedés. Ez két olyan feltétel, amelyek teljesülését a tudósok nem tudhatják biztosan, amíg a kitörés meg nem történik.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat