Videón a világ talán legrégebbi fényképeinek gyűjteménye
A tizenhetedik század végétől kezdődően amint az arisztokrata angolok vagy európai férfiak nagykorúvá váltak, egy nagy utazásra, vagyis ‘Grand Tourra’ indultak. A néhány hónaptól néhány évig terjedő utazások célja az volt, hogy a fiatal résztvevők közvetlenül megismerjék a reneszánsz és az ókor örökségét.
Természetesen a legtöbb útvonalon a legnagyobb hangsúlyt Olaszországra és Görögországra fektették. Néhányan azonban még a Szentföldre is elmentek, ahogyan azt Mark Twain Az ártatlanok külföldön című szatirikus művében megírta. Mire a könyv 1869-ben megjelent, a Grand Tour már nem volt divatban. De néhány évtizeddel korábban Joseph-Philibert Girault de Prangey számos úti célt megörökített a fényképezőgép nevű csúcstechnológia segítségével, számolt be az Open Culture.
Girault de Prangey 1841-ben, harmincas évei végén indult első fotográfiai nagy túrájára. Mivel már sokat utazott, és művészeti és jogi képzésben is részesült, aligha akadhatott nála jobb ember a feladatra. És mivel arisztokrata volt, családi vagyonának egyedüli örököse, képes volt “életét szenvedélyeinek szentelni: az utazásnak, a művészeteknek és a könyvkiadásnak”.
A fényképészet hőskora
Ezt mondja az alábbi videó narrátora is, amely azt meséli el, hogyan sikerült Girault de Prange-nak ránk hagynia a világ nagy részének legkorábbi ismert fényképeit. Ez a projekt “Olaszországtól Görögországig, Egyiptomig, Törökországig és a Levantéig vitte, több mint 1000 fényképet készített, amelyek témái az utcaképektől és építészeti részletektől kezdve a természeten és tájakon át a helyi emberek portréiig terjedtek”.
Nem mintha a fotózás önmagában Girault de Prangey célja lett volna; számára a fényképezés csupán egy korai lépést jelentett egy rajz vagy festmény létrehozásában. “Bár csak egyfajta vázlatként akarta használni őket, amelyre otthon, a műtermében hivatkozhatott, úgy állította be képeit, hogy azok a dráma vagy a titokzatosság érzetét keltsék, és ez a művészi érzékenység különbözteti meg őt a fotográfia sok más úttörőjétől, akik elsősorban technikusok vagy feltalálók voltak”.
A nagy utazások kora már Girault de Prangey idejében véget ért, de 180 évvel később (és körülbelül egy évszázaddal azután, hogy újra felfedezték őket a birtok egyik raktárában) a fotói egy egészen másfajta utazásra kalauzolnak minket. Nem csak a világot járjuk be, hanem ami ennél sokkal izgalmasabb, utazhatunk az időben is.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű