A fák nem titkoltan rengeteg ideig életben tudnak maradni. Vannak köztük olyanok, amelyek egyidősek az emberi civilizációval. Belegondolni is hihetetlen, hogy mennyi mindent megélhettek ezek a növények, hiszen gyakorlatilag az egész történelmet végig kísérték.
A világ legöregebb fái már a Gízai piramisok idejében már növésben voltak. Ezek a Római Birodalom idejére már több ezer évesek voltak. A kutatók egy fa korát a törzsének alsó részéből vett mintából állapítják meg. A jól bevált módszerrel a mintán megszámolják a gyűrűket és ebből elég pontosan meg tudják mondani egy fa korát.
Azonban ez nem egy pontos mérési technika, főleg nem ennyire idős fáknál. Ezen fák esetében a rothadás, illetve a mag keménysége miatt nem feltétlenül tudnak teljes mintát venni. Sokszor csak azután lehet megállapítani egy fa korát, miután az már elpusztult, hogy ne sértsék meg a fát. Erre egyébként vannak speciális mérési eszközök.
A Földön jelenleg körülbelül 3 trillió fa van, ebből a következő hét a legidősebb, amelyekről tudunk — írja a Live Science.
A 7 legöregebb fa
Az első a listán az úgynevezett CB-90-11 fa, amely a Sziklás-hegységben található. Ez egy sörte fenyő, amelynek fajtája alapvetően rendkívül hosszú életű. Többet is találtak belőlük, amelyek bőven 1000-2000 évesek voltak. Ez a specifikus fa 2435 éves, ezzel a legöregebb a fajtájából.
A következő a listánkon a BLK 227, amely egy kopasz ciprus. Ez a fa legöregebb élő fa egész Észak-Amerika keleti részén. Észak-Karolinában a Black folyó partján található a Cape Fear folyó becsatlakozásától nem messze. Ez a fa 2624 éves, azonban a közelben más 2000 évnél öregebb fákat is találtak, így lehet, hogy van öregebb is a környéken.
A mamutfenyők köztudottan rendkívül sokáig élnek. Ezeknél a fáknál nem lehet pontos méréseket végezni, de nem fiatalon halnak meg. Legalább 4 fát azonosítottak, amelyek legalább 3000 évesek voltak, de a legidősebb akár 3200 évnél is idősebb lehet. Ezeket a fákat leginkább San Fransisco városának közelében lehet megtalálni.
A következő fa Chilében található, amely 2022-es becslések alapján 5484 éves lehet. Ez a patagóniai ciprus olyan nagy, hogy a kutatók és csak részleges mintát tudtak venni a törzséből. A fát két néven szokták emlegetni: Alerce Milenario vagy Gran Abuelo.
A lista következő fája elég rejtélyes, ezért csak rejtélyes faként emlegetik. A fának a pontos korát nem tudták megállapítani, így versenyben van a második helyért. Ez a fa is Kaliforniában található. Koráról nem tudtak pontos adatot mondani, így valahova 4000 és 4900 év közé saccolják.
A második helyre megint csak egy sörte fenyő került fel, amely egyben a legöregebb élő fa is egyben. Ennek a neve Methuselah olyan öreg, hogy a turisták el vannak tiltva a megérintésétől, nehogy megsértsék. A pontos helye is titokban van tartva a védelmének érdekében. Ez a fa legalább 4600 éves.
A legidősebb fa
A valaha élt legidősebb fa szintén sörte fenyő volt, amelyek elképesztően sokáig élnek. Ez a fa a Wheeler Peak közelében volt Nevadában és közel 5000 éves volt mikor kivágták 1964-ben. Ez a fa a valaha dokumentált legidősebb fa a történelemben. Mára már csak a történelemkönyvek őrzik Prometheus nevét. A fa legalább 4862 éves volt, de a mintákat nem a törzs aljából vették, így a mérés nem pontos.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat
Magyarország nagyon szomorú statisztikában világelső