Megszületett a válasz a rejtélyre, hogy mi történt több ezer év után a majákkal, akik után csak a közismert piramisok maradtak.
A tudósok végre megfejtették a rejtélyt, hogy miért tűntek el a maják több ezer év után, írja a LADbible.
Évekig tartó találgatások és bizarr összeesküvés-elméletek után a szakemberek most úgy gondolják, hogy megtalálták az okokat, amelyek miatt a maja civilizáció egyszerűen felszívódott több ezer éves virágzás után.
Az ókori világ egyik legérdekesebb kérdése, hogy hová és miért tűnhet el egy 19 milliós lakosság szinte egyik pillanatról a másikra. Bár leszármazottjaik továbbra is megtalálhatók Közép-Amerikában, a maják a VIII. vagy IX. században elhagyták azokat a városokat, amelyek a kifinomult civilizációjukat alkották.
A Yucatán-félsziget városiasodott területei – például Tikal – történelmi léptékkel nézve nagyon gyorsan váltak nyüzsgő városokból romokká. De mostanáig senki sem tudta pontosan, hogy miért.
A történtekre vonatkozó magyarázatok a háborútól és a világjárványoktól kezdve az idegenek inváziójáig és a természetfeletti erőkig terjedtek. Szóval csak a fantázia szabott határt az ötleteknek.
A környezetpusztítás tragédiához vezet
Jared Diamond amerikai földrajztudós, történész, ornitológus és népszerű tudományos szerző új megközelítést alkalmazott. Véleménye szerint a hosszan tartó szárazság – amelyet az erdőirtás felgyorsított és súlyosbított – volt az utolsó csepp a pohárban.
A hipotézist régészeti bizonyítékok és környezeti adatok segítségével is ellenőrizték. Az eredmények pedig megerősítették, hogy a kultúra összeomlása egy saját maga által létrehozott környezeti katasztrófának köszönhető.
Egy tanulmány megállapította, hogy túl sok fát vágtak ki a mezőgazdasági fejlesztések és a lenyűgöző építészeti megoldások érdekében. Ez pedig jelentősen csökkentette a napsugárzás elnyelésének képességét.
Ennek következményeként kevesebb víz párolgott el, vagyis kevesebb felhő keletkezett, és 5-15 százalékkal kevesebb eső esett egy évszázad alatt.
A Columbia Egyetem kutatói által közzétett tanulmány szimulációk segítségével elemezte, hogy ez miként okozott aszályt, tönkrement termést, majd összeomló kereskedelmet, melyek miatt a maják végül kénytelenek elhagyni otthonukat, hogy élelmet találjanak.
A Nebraska Egyetem klímamodellezője, Robert Oglesby ennek kapcsán felhívta a figyelmet, hogy a környezet átalakításának gyakran nemkívánatos következményei is lehetnek. A probléma csak az, hogy amint egykor a maják sem, úgy sokszor mi sem vesszük észre tetteink következményeit, amíg nem lesz késő.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat