Bár az őzek nem tűnnek túl agresszívnak, azért képesek meglepő dolgokra. Az köztudott, hogy csirkéket gyakran lefejeznek, majd a lábaikat elrágcsálják. Olyat is láttak már, hogy emberi csontokat rágtak, amikor egy-egy emberi holttestet találtak. Az már viszont ritkább látvány, ahogy egy halott kígyón nyammog éppen egy útszéli őzike.
Egy Instagramra posztolt videóban látható, amint egy őz éppen egy kígyót rág, miközben farkasszemet néz az operatőrrel. Az igen vérfagyasztó látvány természetesen egyből berobbant a világhálón és máris rengeteg látták. Sokakat meglepett az őzek egészen érdekes étrendje a közösségi médián, azonban nem annyira szokatlan dolog ez, mint amilyennek elsőre tűnik.
Miért eszik az őz egy kígyót?
Az őzek alapvetően nincsenek vadászatra vagy húsfogyasztásra tervezve — írja Live Science. Az őzek a szükséges tápanyagot a növényekben megtalálható cellulózból nyerik, amelyet négyrétű gyomruk segítségével emésztenek meg. Bár a növényevők esetében sem ritka a ragadozó viselkedés, de ebben az őzfajtában kifejezetten nagy a vérszomj.
A kígyóevő őz előtt láttak már élő halon csámcsogó őzet, amelyet később egyben lenyelt. Máskor marhahússal lehetett etetni a félig háziasított őzeket. Vadkamerák olyan felvételeket is készítettek, ahol őzek nyúl tetemeket majszoltak. 1988-ban azt is megfigyelték, ahogy őzek leharapják kiscsirkék fejét, majd elrágcsálták a lábaikat. Egy szó mint száz, az őzek közel sem annyira barátságosak, mint amilyennek elsőre tűnnek.
A húsevés hátterében egy logikus evolúciós trükk áll. Az őzek nem képesek vadászni, de a hátramaradt tetemek könnyű célpontot jelentenek. Ezekből a tetemekből jelentős mennyiségű proteinhez, ásványi anyagokhoz és zsírhoz tudnak jutni ilyenkor a növényevők. Amikor ilyen viselkedés figyelhető meg, a tudósok szerint egybe eshet azzal, mikor az őzeknek kevés tápanyag van a szervezetében. Ezzel az érdekes étrenddel próbálják meg helyrehozni a hiányosabb étrendjüket.
Egy másik tanulmány szerint az is lehetséges, hogy az agancs növesztés időszakában szükséges a húsfogyasztás. Ezzel együtt az is lehetséges, hogy az őzek pusztán az élelemhiánnyal szemben védekeznek a kiszélesített étrenddel.
Ez a húsevő trend nem csak az őzeknél figyelhető meg. Egyes afrikai antilopok esetében is megfigyelhető, ahogy gyíkokat esznek, vagy bizonyos esetekben dögevőkké válnak. Skóciában hasonlóan a csirkét lefejező őzhöz, ugyanezt birkák is néha megteszik. Sőt, megfigyelték már azt is, ahol zsiráfok csontokon rágódnak. Habár ezek az állatok mind növényevőnek számítanak, a vadonban az elsődleges szempont a túlélés. Ha nem áll rendelkezésre kellő mennyiségű tápanyag növények formájában, akkor az állatok alternatív megoldásokat fognak találni. Ilyenkor könnyedén elmosódhatnak a határok a hús- és növényevők között. Ugye, ahogy a mondás is tartja: A szükség törvényt bont.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?