Hihetetlen, de a halott csillagok újjáéledhetnek, ha fekete lyukakkal találkoznak. A világegyetem pusztítói, képesek újjáéleszteni kialudt csillagokat. Lehet, hogy a feltámadás tiszavirág életű, de az biztos, hogy lenyűgöző jelenség. Ki gondolná, hogy maga a halál képes életet lehelni valamibe, ami halott.
Amennyiben egy kialudt csillag közeli kontaktusba kerül egy közepes méretű fekete lyukkal, akkor az képes újjáéleszteni azt. Legalábbis ideiglenesen — írja a Live Science. Egy csapat csillagász fedezte fel a jelenséget szimulációk segítségével. Arra voltak kíváncsiak, hogy mi történik, ha egy kialudt csillag vagy annak maradványa, egy fehér törpe közel kerül egy fekete lyukhoz. A szimulációban közepes méretű fekete lyukakat használtak, olyanokat, amelyeknek a tömege 1000-10 000 Napénak felel meg.
Kozmikus zombik
Mint kiderült, a fekete lyuk gravitációs ereje el tudja torzítani a fehér törpe belsejét. Ettől a drámai deformációtól a fúziós reakciók a csillag belsejében újra működésbe léphetnek, még ha csak pár másodpercre is. Ekkor csillagban található hélium, szén és oxigén, vassá, illetve más nehezebb elemekké alakul.
A jelenség olyan erőteljes, hogy gravitációs hullámokat gerjeszt. Ezeknek a létezést először a LIGO obszervatórium észlelte még 2015-ben. Ezzel egyébként beigazolták Albert Einstein majd egy évszázaddal korábbi elméletét.
Bár a feltámadás következtében keletkező gravitációs hullámokat az olyan obszervatóriumok, mint a LIGO nem tudják észlelni, más újabb eszközök talán képesek lesznek rá. Ilyen eszköz lehet például az Európai Űrügynökség legújabb antennája, amely 2034-re készülhet el. Azonban, a reakció következtében leszakadó anyag fekete lyukba való beolvadásakor erős sugárzás léphet fel, amelyet a mai műszerek is képesek lehetnek észlelni.
A közepes méretű fekete lyukak tanulmányozása eddig rendkívül nehéznek bizonyult. Azonban az új kutatás lehetőséget adhat egy új fajta vizsgálatra. A nagy, illetve kicsi fekete lyukak megtalálása nem éppen nehéz, de közepes méretű változatok valamiért egészen megfoghatatlanok.
A kutatás szerzői szerint, a közepes méretű fekete lyukak vizsgálata segítséget nyújthatna a jobb megértésükben. A szupermasszív fekete lyukak nem okoznak nagy változásokat a világegyetemben. Tömegüknek köszönhetően mindent elnyelnek, még mielőtt reakcióba léphetnének más égitestekkel. Ezzel szemben a közepes méretű fekete lyukak tovább tudnak interakcióban maradni, mivel nem tudják olyan gyorsan elnyelni ezeket.
A kutatás segítségével a mi Napunk jövőjébe is betekintést nyerhetünk. A legtöbb csillag — köztük a miénk is — fehér törpeként végzi az életét. A mi Napunk életében ez körülbelül 5 milliárd éven belül fog bekövetkezni. Miután ez megtörtént, már nem marad hidrogén a Napban, vörös óriássá változik, majd magába roskad. Ekkor lesz belőle fehér törpe.
Azonban egy fekete lyukkal történt interakció során még egyszer utoljára életre kelhet, még ha csak pár pillanatra is.
Ezeket a cikkek is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport