Eddig teljesen ismeretlen maja várost tártak fel Mexikóban
Egy ősi maja várost találtak a kutatók a mexikói Campeche tartományban található Balamkú ökológiai rezervátum mélyén.
A körülbelül 15 méter magas “piramisszerű építményeket” tartalmazó helyszínt először légi lézerszkennelés (LiDAR) segítségével fedezték fel, majd az Ivan Ṡprajc régész vezette kutatócsoport vizsgálta meg, számolt be az IFLScience.
“A legnagyobb meglepetést az okozta, hogy a helyszín egy magasan fekvő “félszigeten” található, amelyet kiterjedt vizes élőhelyek vesznek körül. Monumentális magja több mint 50 hektárt foglal el, és különböző nagyméretű épületeket tartalmaz, köztük több, 15 méternél magasabb piramisszerű építményt” – nyilatkozta Ṡprajc a Nemzeti Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) közleményében.
A kutatócsoport a lelőhelyen talált jellegzetességek után Ocomtúnnak – a jukaték-maja nyelvben “kőoszlopnak” – nevezte el a lelőhelyet. A feltételezések szerint az oszlopok egykor a maja épületek felsőbb emeleteinek bejárati részeinél helyezkedtek el. Ocomtún délkeleti részén három tér található, amelyeket tornyosuló épületek és teraszok vesznek körül.
“A két fő tér között van egy komplexum, amely különböző alacsony és hosszúkás szerkezetekből áll, szinte koncentrikus körökben elrendezve. Egy labdajáték helye is hozzá tartozik.”
Ugyanezen projekt keretében a közelben más lelőhelyeket is találtak: Nadzcaan, 36 kilométerre délkeletre Ocomtúntól; és Chactún, 50 kilométerre ismét délkeletre.
“A lelőhely regionális szinten fontos központként szolgált, valószínűleg a klasszikus korszakban (i. sz. 250-1000). A leggyakoribb kerámiatípusok, amelyeket a felszínen és néhány gödörben gyűjtöttünk, a késő klasszikus korból (i. sz. 600-800) származnak. Az ebből az anyagból vett minták elemzése azonban megbízhatóbb adatokkal fog szolgálni a honfoglalás sorrendjéről”.
A projekt folytatja a terület feltárását, amely a csapat szerint teljesen ismeretlen a régészet számára.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon