Hamarosan elindul egy űrszonda, amely a sötét anyagra fog vadászni az univerzumban
Izgatottan készülnek a tudósok az Európai Űrügynökség (ESA) Euclid űrszondájának indítására, amely egy sötét anyagra vadászó teleszkóp. A kutatók reményei szerint hamarosan fény derül majd az univerzum egyik legrejtélyesebb aspektusára.
A sötét energia és a sötét anyag alapvető fontosságú a kozmosz megértéséhez. Az uralkodó elmélet szerint a sötét energia a világegyetem tágulásának gyorsulása mögött álló erő, míg a sötét anyag – amely a feltételezések szerint a világegyetem tömegének 80 százalékát teszi ki – a kozmoszt rendben tartó és építő erő, számolt be a Futurism.
A sötét anyag nem bocsát ki fényt vagy energiát, és a hagyományos érzékelőkkel nem észlelhető, így rendkívül nehezen megfogható. Ezért az Euclidot úgy tervezték, hogy létrehozza a világegyetem részletes térképét, hogy közvetve következtetni lehessen a tulajdonságaira.
“Nem mondhatjuk, hogy értjük az univerzumot, ha ezeknek a sötét összetevőknek a természete rejtély marad”,
mondta Andy Taylor professzor, az Edinburgh-i Egyetem asztrofizikusa a The Guardiannek. “Ezért olyan fontos az Euclid”.
Éppen idejében
De nem csak a küldetés jellege teszi izgalmassá az Euclidot, hanem az a tény is, hogy végre megtörténik. A The Guardian beszámolója szerint a nagyjából 850 millió dolláros űrhajót valójában tavaly kellett volna elindítani egy orosz Szojuz rakétával. Oroszország ukrajnai inváziója azonban megszakította az orosz űrügynökség, a Roszkozmosz és az ESA közötti együttműködési kapcsolatokat, mielőtt az Euclid elindulhatott volna. Most, hosszú várakozás után, az Euclid a tervek szerint július 1-jén indul a SpaceX egyik Falcon 9 rakétájával.
A kutatók azt remélik, hogy a távcső azon képessége, hogy nyomon követi, hogy a galaxishalmazok és más objektumok hatására hogyan görbül el a fény a Föld felé vezető úton, egyedülálló betekintést nyújt majd a sötét anyag működésébe.
“Az Euclid a Hubble-űrteleszkóp felbontóképességével rendelkezik, de egyszerre képes lesz az éjszakai égbolt egyharmadát felmérni” – mondta Stephen Wilkins, a Sussexi Egyetem csillagásza a The Guardiannek – “így hihetetlenül részletes térképet kapunk majd az égboltról”.
“Az Euclid lényege valójában az, hogy olyan adatokhoz jussunk, amelyek lehetővé teszik számunkra, hogy elkezdjük megkülönböztetni a “sötét univerzummal kapcsolatos” különböző elképzeléseinket. Remélhetőleg ez segít majd megérteni, hogy alapvetően mi is történik valójában a körülöttünk lévő kozmoszban.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Curiosity kettétört egy marsi követ, meglepő dolgot talált
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra