A hőséggel való küzdelem közben érdemes az égre is felnézni a hétvége folyamán, több óriási aszteroida közeledik felénk.
Néhány nap alatt négy aszteroida is közvetlenül a Föld mellett repül el, egyikük akkora, mint 37 darab emeletes busz, írja a Mirror.
A legnagyobb június 24-én, szombaton közelíti meg a bolygónkat, ennek átmérője a NASA számításai szerint eléri a 450 métert. Ugyanakkor az amerikai űrkutatási szervezet szerint sem ez, sem a másik három nem jelent közvetlen veszélyt.
A négy közül a legnagyobbat egyébként először több mint 20 évvel ezelőtt, 2002-ben fedezték fel, és a 467336-os (2002 LT38) számot kapta.
A másik három aszteroida:
- A 2023 MU kisbolygó, amely június 23-án, pénteken fogja elhaladni a Föld mellett, körülbelül 93 méter átmérőjű.
- A 2008 LG2 kisbolygó, amely június 24-én, szombaton halad el a Föld mellett, körülbelül 54 méter átmérőjű.
- És a szintén június 24-én, vasárnap elhaladó 2023 MF1 kisbolygó átmérője körülbelül 66 méter.
Az aszteroidák olyan kőzettestek, amelyek a Nap körül keringenek. Eddig nagyjából 10 000 olyan aszteroidát azonosítottak, amelyek egy napon veszélyt jelenthetnek a Földre.
A Föld pályájától 7,4 millió kilométeren belülre kerülő, legalább 140 méter átmérőjű aszteroidákat minősíti a NASA „potenciálisan veszélyes objektumoknak”.
Már el tudunk téríteni egy aszteroidát
Tavaly a NASA egyik űrszondája szándékosan beleütközött egy aszteroidába egy sikeres küldetés során. A cél az volt, hogy elmozdítsák irányából az égitestet.
Ez az első alkalom, hogy az emberiség megváltoztatta egy égitest természetes pályáját. Bill Nelson, a NASA vezetője így nyilatkozott:
„Ez egy vízválasztó pillanat a bolygóvédelem, és egy vízválasztó pillanat az emberiség számára.
A NASA által közzétett távcsöves megfigyelések eredményei szerint a DART űrszonda elérte fő célját. Azaz azt, hogy puszta kinetikai erővel megváltoztassa az aszteroida irányát.
A 330 millió dolláros „öngyilkos” tesztrepülésre szeptember 26-án került sor. Hét éve készültek rá, hogy teszteljék a világ első olyan bolygóvédelmi rendszerét tesztje, amelyet arra terveztek, hogy megakadályozza egy meteorit esetleges becsapódását Földbe.
És a teszt sikerre járt, a DART szonda telibe találta a Dimorphos nevű, tojás alakú aszteroidát, amely nagyjából akkora volt, mint egy futballstadion. Az ütközés előtt és után végzett mérések egyértelműen kimutatták, hogy az égitest pályája megváltozott.
Címlapképünk illusztráció, forrás: Pixabay
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország már javában az új ballisztikus rakétáit telepíti
A Föld forgástengelye 80 centivel mozdult el, a kutatók pedig végre rájöttek, mi az oka
Az 1000 éves arab szakácskönyvben még a másnaposságra is találni megoldást
Lenyűgöző bolygóegyüttállást láthatunk december elsején
Elképesztő méretű aranylelőhelyre bukkantak Kínában
Utazás Sárdzsába, az Emirátusok kulturális központjába – képgaléria