Az űrbe tekintő emberek számára úgy tűnik, hogy bolygónkat csillagok milliárdjai veszi körül. De ha még messzebbre tekintünk vajon találhatnánk-e valami még fantasztikusabb dologbot? Például azt, hogy egy fekete lyukban vagyunk?
A fekete lyukak az univerzum olyan pontjai, ahol a gravitáció olyan erős, hogy eltorzítja a körülötte lévő időt és teret. Ha valami belekerül egy fekete lyukba, akkor semmi, még a fény sem tud kijutni belőle.
Az egyik lehetőség, hogy egy fekete lyuk már régen elnyelhette a Földet. Azonban ennek a valószínűsége elég csekély, hiszen a gravitációs vonzás túl erős lenne — írja a Live Science. Ahogy a Föld közeledne a fekete lyukhoz, az idő lelassulna. A fekete lyuk méretétől függően pedig a bolygó anyaga spagetti-szerűen elnyúlna és a szingularitás felé venné az irányt. Ezt a forgatókönyvet természetesen a Föld semmilyen körülmények között nem élhetné túl.
De mi van akkor, ha a Földet nem elnyelte egy fekete lyuk, hanem már ott alakult ki? Akármennyire furcsán is hangzik nem annyira elképzelhetetlen, mint azt elsőre gondolnánk. „Egy fekete lyuk nagyon hasonlít az ősrobbanáshoz, csak fordítva. … A matematika elég hasonló” – mondta Gaurav Khanna professzor. Míg egy fekete lyuk egy apró, nagy sűrűségű pontban végződik, addig az ősrobbanás egy ilyen pontból indult ki.
Lehet a Föld egy fekete lyukban?
Az egyik elmélet szerint az ősrobbanás először egy nagyobb univerzumban lévő fekete lyuk szingularitása volt. A pont annyira összesűrűsödött, hogy valahogyan felrobbant. Ez a robbanás összeegyeztethető az általunk is ismert ősrobbanással.
Ez a Schwarzschild-kozmológiaként ismert elmélet azt sugallja, hogy a mi univerzumunk most egy fekete lyukon belül tágul, amely egy másik univerzum része. Az elmélet szerint univerzumok létezhetnek más univerzumokon belül. Viszont az elmélet valószínűleg nem bizonyítható. Egy fekete lyuk eseményhorizontján keresztül semmi sem tud visszautazni. Ebből kifolyólag a megfigyelés, amely a tudomány alapja, lehetetlenné válik.
Amennyiben a Föld egy fekete lyukon belül van, akkor a kutatóknak becslésük a fekete lyuk méretéről. Kutatók szerint, ha egy fekete lyukban vagyunk, akkor annak rendkívül nagynak kell lennie. A Föld és a Naprendszer méreténél jóval nagyobb fekete lyukra lenne szükség. Ha ez igaz lenne, akkor a tudósok már ezt régen észrevették volna. Megfigyelhető jelei lennének a fekete lyuk forgásának, vagy látni lehetne a rendkívüli gravitáció okozta torzulásokat.
Ha a Föld például egy Föld méretű fekete lyukban létezne, az emberek észrevennék az árapály-erők hatásait, például a spagetti-szerű hatást és az idő lelassulását. Tehát bármelyik fekete lyuknak, amelyet a Föld otthonának nevez, hatalmasnak kellene lennie. Legalább világegyetem méretűnek és olyan hatalmasnak, hogy nem tudunk elég messzire vagy elég gyorsan utazni ahhoz, hogy észleljük a gravitációs torzulásokat.
Egy fekete lyuk univerzum belsejéből a Földről nézve nem lehetne tudni a külső univerzum létezéséről. Nem vennénk róla tudomást. Tehát a nagyobb univerzum megtalálása nehéz lenne.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború