Ha mindig is kíváncsi voltál rá, milyen lehetett beszélni egy fáraóval, vagy épp egy viking harcossal, látnod kell ezt a videót!
Zseniális videót készített az ősi népek nyelveiről a Histroscope nevű TikTok-csatorna, vette észre a LADbible.
@histroscopeHow Ancient Languages Sounded Like.♬ original sound – @histroscope
Ha valaha is időutazást tervezel, van néhány dolog, amire feltétlenül fel kell készülnöd indulás előtt. Azt most hagyjuk is, hogy hogyan készítesz hozzá időgépet. Tegyük fel, hogy sikerül, akárcsak a Vissza a jövőbe című remek filmben.
De komoly veszélyt jelent például, hogy mi történik akkor, ha soha többé nem tudsz visszatérni napjaikba. Ez akár azért is megtörténhet, mert az első utazásoddal egy alternatív idővonalat hozol létre. Ez után pedig már képtelenség lesz megtalálni a saját korodat.
Éppen ezért is lehet nagyon fontos, hogy legalább arra legyen esélyed, hogy kommunikálni tudj bárkivel is.
Hiszen bár tagadhatatlanul jó lenne meglátogatni az ókori Egyiptom piramisait, amikor még éppen hogy átadták őket, vagy épp első sorból nézni Julius Caesar meggyilkolását, a nyelvi akadályokat meglehetősen nehéz lenne leküzdeni.
Sajnos abban nem tudunk segíteni, hogy pillanatok alatt megtanulj mondjuk latinul, vagy arámiul. Azonban azt így is nagy élmény hallani, ahogy az ókori emberek a saját nyelvükön beszélnek a saját akcentusukat használva. Olyan kiejtésekkel, amelyeket mi még csak nem is ismertünk.
A mai nyelvek vizsgálata is sokat segít
Ezen segít a fenti felvétel, amely egészen pontos becslésekkel készült el arra vonatkozóan, hogy milyen hangzásúak is lehettek az ősi nyelvek akkor, amikor a mindennapokban is használták őket.
A videóban szereplő nyelvek közül az ókori egyiptomi igencsak meglepően és furcsán hangzik. A rómaiak nyelve viszont elég modern beszéd ahhoz, hogy szinte meg is értsük, miről is beszélgetnek.
Tegyük hozzá, hogy egy valódi időgép segítsége nélkül nyilván soha nem fogjuk pontosan tudni, hogy az ősi civilizációk nyelvei valójában hogyan is hangzottak egészen pontosan.
Elég csak abban belegondolni, még a magyar nyelvet is hányféle tájszólással beszélik a Kárpát-medencében és szerte a nagyvilágban. És akkor olyan nyelvekről már ne is beszéljünk, mint az angol, ami az Egyesült Államoktól Anglián át Ausztráliáig a világ számos pontján az állam hivatalos nyelve.
Ezért a kutatók azon dolgoznak, hogy a rendelkezésre álló források valamint az ősi nyelvek ma is használt „leszármazottainak” kutatásával a lehető legpontosabban meg tudják becsülni, hogy hogyan is beszélgettek őseink.
Címlapképünkön I. Széthi fáraó, forrás: Wikimedia Commons/Osama Shukir Muhammed Amin FRCP(Glasg)
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban