Egy ismeretlen bolygó rejtőzhet a Naprendszer peremén, de nem az X-bolygó
1906-ban Percival Lowell csillagász és üzletember elindította az “X-bolygó” keresését. Egy feltételezett óriásbolygóét, amely a Neptunuszon túl kering a Nap körül. Lowell a Neptunusz és az Uránusz pályáján megfigyelt, feltételezett szabálytalanságok alapján volt meggyőződve ezen bolygó létezéséről.
Az ő hite vezetett végül a Plútó 1930-as felfedezéséhez. Azonban a tudósok később megállapították, hogy a törpebolygó túl kicsi ahhoz, hogy gravitációs hatása legyen a Neptunusz pályájára, nem is beszélve az Uránuszéról.
Ma már az X-bolygó hipotézis nagyrészt hiteltelennek számít. Ez azonban nem akadályozta meg a csillagászokat abban, hogy bolygókat keressenek a Naprendszer távoli pontjain. Egy új tanulmány szerint pedig akár létezhetnek is ilyen bolygók. Csak sokkal messzebb, mint azt Lowell megjósolta volna, számolt be a Live Science.
X-bolygó nincs, de van helyette más?
Egy nemzetközi kutatócsoport a közelmúltban szimulálta a korai, instabil Naprendszert. Megállapították, hogy fennáll a lehetősége annak, hogy egy vagy több bolygó méretű égitest az Oort-felhőben, a Naptól legtávolabb húzódó objektumok gyűjteményében talált otthonra, írja a NASA.
Körülbelül 4,5 milliárd évvel ezelőtt, a Naprendszer kialakulása során egy igen kaotikus hely volt. A gravitáció a gyorsan lehűlő protoplanetáris porfelhőből származó törmelékeket megállás nélkül egymásnak ütköztette. A kutatók számításai szerint időnként nagy törmelékdarabok, akár bolygó méretűek is, elég messzire repültek ahhoz, hogy teljesen elkerüljék a Nap gravitációját.
A tudósok megfigyeltek már ilyen “kóborló bolygókat” távoli naprendszerekben. A kutatók szerint körülbelül 0,5% az esélye annak, hogy az egyik ilyen bolygó a saját rendszerünkben is keletkezett, és a Naptól távolodva az Oort-felhőben kötött ki.
A számítások szerint azonban valamivel valószínűbb, hogy egy másik naprendszerből származó, Neptunusz-szerű bolygót ragadott meg a Nap gravitációja, és az Oort-felhőig jutott. Ennek esélye körülbelül 7%, és ha ez a helyzet, akkor egy, a Lowell régóta keresett X-bolygójához hasonló objektum talán mégiscsak létezik odakint. Viszont ezen bolygó is túl messze lenne ahhoz, hogy befolyásolni tudja a Neptunusz pályáját.
A kutatók szerint azonban a legvalószínűbb, hogy az Oort-felhő sokkal kisebb jeges objektumok gyűjteményéből áll. Tekintettel azonban a méretére és távolságára, talán soha nem tudjuk meg biztosan, mi rejtőzik odakint.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon