Nagyon rossz hírünk van a csokoládéimádóknak
A csokoládé általában nem okoz függőséget, de vannak, akik meghalnak, ha nem ehetnek időről időre a kedvenc édességükből. Nos, van egy rossz hírünk, a csokoládé ára már így is elszállt, és ez csak a kezdet.
Már megszokhattuk, hogy a magyar gazdaságot sújtó infláció miatt minden megdrágult. A jó hír, hogy az infláció várhatóan csökkenni fog, így enyhülés várható ezen a területen, ugyanakkor a csokoládé esetében mégsem várható árcsökkenés, sőt, drasztikus áremelkedésre számítanak a szakértők.
A természet nem kegyes
El Niño
A közeledő El Niño éghajlati jelenség aszályos, száraz időszakot eredményez Afrikában és Ausztráliában, a Karib-tengeren és az Egyesült Államok nyugati partján pedig óriási esőzéseket okozhat. Az éghajlatváltozás csak erősíti ezt a jelenséget, ami elképesztő károkat okoz az emberiségnek, és 2023-ban várható El Niño körülbelül 3 ezermilliárd dollárba kerülhet a világgazdaságnak, írja a vg.hu.
Elefántcsontpart, Ghána, Kamerun és Nigéria adja a világ kakaóbabtermésének közel 75%-át, és ezt a a nyugat-afrikai termést az El Niño veszélyezteti, ami 2024-ben magasabb árakat eredményezhet. Bár az El Niño érkezése még mindig bizonytalan, jelenleg a csapadékmennyiség magasabb a szokásosnál, ami jó hír a kakaóbab betakarítása szempontjából.
Egy globális csokoládéhiány komoly hatással lehet a világra: ha csak elképzelik a csokoládéimádók, hogy az édes és krémes finomsághoz nem jutnak hozzá amikor csak akarnak, teljesen kétségbe esnek. És hogy mennyiben érinti az európaiakat ez a hiány? Nos, Európa a világ legnagyobb kakaó importőre.
Termésbetegségek
Nemcsak az El Niño fenyegetése befolyásolja a kakaótermést, hanem az is, hogy a világ kakaótermésének nagy részét szállító nyugat-afrikai országok a termésbetegségekkel küzdenek. A Nemzetközi Kakaószervezet szerint a 2021/22-es kakaóévhez képest a 2022/23-as kakaószezon a termelés csökkenése miatt ellátási deficit felé tart. A kakaó duzzadt hajtásvírusát rovarok terjesztik, és egyéb tünetek mellett duzzadt szárak jellemzik. Évek óta egyre jobban akadályozza a termelést a kakaót szállító országokban. A súlyos betegség leküzdése érdekében a gazdáknak gyakran ki kell gyökereztetniük a beteg fákat, és pótfákat kell ültetniük. Évekbe telhet, amíg ezek az új fák elérik a csúcstermést.
A veszélyeztetett termésidőszak és a beteg fák pótlásának szükségessége miatt a csokoládéárak még jó ideig magasak lehetnek.
Termelés és kereslet
A CNN szerint a csokoládé ára már 21%-kal emelkedett a tavalyi évhez képest. A kakaóbab drágulásával a csokoládé minden formájára kihatással van, már persze, ha kakaóbabból készül az édesség, és nem valami olcsó utánzatból.
“Mivel a csokoládé elsősorban kakaóvajból áll, és az étcsokoládéban vagy tejcsokoládéban némi kakaólikőr is van, a vaj ára tükrözi a legközvetlenebbül, hogyan mozognak majd a csokoládéárak. A tejcsokoládé és a fehér csokoládé kevesebb kakaóvajat tartalmaz, mint az étcsokoládé, így az étcsokoládé szerelmesei még jobban érezhetik az áremelkedést – ” – mondta a Food Beast élelmiszerekkel foglalkozó szaklapnak Andrew Moriarty, a Mintec Commodity Insights igazgatója.
Az árak már most magasabbak, mint az év elején, és emellett nincs jele annak, hogy csökkenne a csokoládé iránti kereslet.
“A kakaópiacon figyelemre méltó áremelkedés tapasztalható… az idei szezon már a második egymást követő hiányt jelenti, a kakaó végkészletek várhatóan szokatlanul alacsony szintre csökkennek” – mondta az S&P Global Commodity Insights vezető kutatási elemzője, Sergey Chetvertakov a CNBC-nek.
A továbbra is erős kereslet magasan tarthatja az árakat, de ha a kereslet csökkenni kezd, akkor a csokoládé árai is elkezdenek visszaesni.
Érdekesség, hogy Európa évente több kakaót importál, mint az USA, és az elemzők szerint a kakaófogyasztás rekordmagasságban van. A legnagyobb csokoládégyártók világszerte biztosan meg fogják érezni a csokoládé árának emelkedését: a Mars Wrigley Company, amely az M&M és Snickers szeleteket gyártja; a Ferrero Group, amely a mogyorókrémmel töltött Ferrero Rocher-t gyártja; a Mondelez International (MDLZ) – Get Free Report, amelynek márkái a Cadbury, az Oreo és a Toblerone; a Hershey Company (HSY) – Get Free Report, amelynek márkái a KitKat és a Reese’s és a Nestle (NSRGY) – Get Free Report.
- Ez is érdekes lehet: Mi lesz a csokoládé sorsa, ha már nem használhatjuk ki a szegény országokat?
Hogyan befolyásolja a gyerekkori étkezés, a felnőttkori étkezési mintákat? Mit tehetünk gyermekeink egészséges fejlődéséért, kiegyensúlyozott táplálkozásukért? Olvasd el a válaszokat itt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje