Az emberek évente 100 milliárd banánt fogyasztanak. Sokunk számára elképzelhetetlen lenne, ha megszűnne létezni ez az étel. A legelterjedtebb banánfajtát, a Cavendish-t, rovarfertőzés, romló talaj minőség és az éghajlatváltozás is támadja. A legnagyobb veszélyt viszont két növényi kórokozó jelenti, amelyek világszerte a gyümölcs ültetvényeit rongálják és teszik tönkre folyamatosan a termést.
A legnagyobb gond, hogy a banánfajták közül leginkább egy fajta terjedt el. Ez azt jelenti, hogy a kórokozók gond nélkül tudnak elpusztítani egész ültetvényeket. Világszerte több ezer banánfajta létezik, de csak néhány került nemesítésre, illetve kereskedelmi forgalomba.
Az 1950-es években, amikor a banánültetvények a növekvő globális étvágy kielégítése érdekében bővültek, egy a talajban terjedő gombafajta elkezdte kihasználni a bőséges lehetőségeket. Elterjedt a termőterületeken, amire válaszul a nemesítők egy ellenállóbb növényt termesztettek. Ebből lett a ma jól ismert Cavendish banán.
A banán gyengeségei
A Cavendish úgy hódította meg a piacokat, mint előtte egyetlen banán sem. A nyugati országokban fogyasztott banánok túlnyomó többsége ugyanabból a fajtából származik. Azonban a gomba is követte a banánt. A Tropical Race 4 nevű fertőzés elkezdte megtámadni az ültetvényeket. Ez a gomba bejut a szárba, elzárja a növény vízellátását, és végül elpusztítja azt. A gombára nem hatnak a gombaölő szerek, így a talajban tovább él.
A Cavendish banán másik gyenge pontja, hogy aszexuálisan nemesítik, így minden növény egyszerűen az előző generáció klónja. A genetikai változatosság nélkül a populáció nem képes ellenállni a veszélyeknek a folyamatosan fenyegető veszélyeknek.
Ráadásul van egy másik gomba is, amely fertőzéseket okoz. Ennek a neve fekete sigatoka, amelynek spórái a levegőben terjednek, megfertőzik a növényeket és csökkentik a terméshozamot. Az éghajlatváltozás elősegíti ennek a gombának terjedését. A kedvező időjárási körülményeknek köszönhetően 1960 óta a világ egyes részein csaknem 50%-kal nőtt a fertőzés kockázata. Ez a fertőzés legalább gombaölő szerrel kezelhető, viszont a termelőknek évente akár 60-szor is ki kell alkalmazniuk. Ez mind a környezetnek, mind a dolgozóknak káros — írja a Live Science.
Ázsia-szerte, Ausztrália egyes részein és Kelet-Afrikában pusztít a Tropical Race 4, amely, ha átterjed Dél-Amerikára az gyakorlatilag a banán végét jelentheti.
Van-e megoldás?
Vajon vissza lehet-e hozni a banánt a szakadék széléről? Igazából nem a banánt kell félteni, hanem a jól ismert Cavendish fajtát. A helyébe léphet egy másik fajta, azonban még szükség van időre, hogy megtalálják a megfelelő változatot. Ha időben sikerül lépni, akkor még lehet változtatni a helyzeten új banánfajták termesztésével.
A banántermesztés módja bűnrészes ezekben a veszélyekben – mondta Angelina Sanderson Bellamy, a walesi Cardiffi Egyetem ökológusa. Monokultúrában a kártevők számára végtelen mennyiségű élelem áll rendelkezésre – mondta. A kórokozók ezeken a termőterületeken tökéletesen elvannak, és a hatalmas gazdaságok elősegítik elterjedésüket a vidéki területeken. Vagyis a megoldás a változatosabb termesztésben rejlik szakértők szerint.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk