Ma leginkább a hollandok jutnak eszünkbe, ha a tengerrel folytatott harcra gondolunk. Azonban a szárazföld készítés művészete majdnem egy idős az emberi civilizációval. A mai Skócia partividékén számtalan kis sziget található, amelyek nem természetesek. Ezeket emberek hozták létre körülbelül 5 600 évvel ezelőtt.
Elképesztő, de már a kőkorszakban is dívott a sziget építés és a szárazföld visszanyerés. Egy kutatás szerint a legidősebb szigetek akár 5 600 évesek is lehetnek — írja a Live Science. A szigeteket általában nagyobb kövekből, agyagból, illetve fából készítették.
Az érdekes készítmények neve „crannog”, amelyek általában erődítményként szolgáltak. Ezeket leginkább tavakban vagy mocsarakban építették. Már régóta ismerik a tudósok ezeket az építményeket. Eddig 2800 év volt a legidősebb darab, vagyis már bőven a vaskorban. Viszont a legújabb kutatások szerint ezek jóval régebbre nyúlnak vissza.
Az emberek által épített szigetek
Eleinte a kutatók időszámításunk előtt 800 körülire tették ezeknek az építményeknek az építését. Ezeket később folyamatosan használták egészen az 1700-as évekig, mikor is elavulttá váltak. Viszont 2012-ben egy Chris Murray nevű búvár kőkorszaki edényeket talált az egyik ilyen építmény közelében.
2016 és 2017 között, brit régészek több ilyen építményt is megvizsgáltak több tavon is. A felmérések szerint ezek az építmények időszámításunk előtt 3640 és 3360 között készülhettek. A rádiókarbon elemzések mellett egyéb más jelek is utaltak az építmények ősi eredetére.
A kutatások során még több ásatásra lesz szükség, hogy fény derüljön rá, vajon a kőkorszaki emberek építettek-e is valamit ezeken a szigeteken. A szigetek körül rengeteg kőkorszaki edény maradvány található, de a szigeteken a kőkorszaki építményeknek eddig még nem lett nyoma.
Maguk a szigetek egészen kicsik, körülbelül 10 méteres átmérővel rendelkeznek. Az egyik ilyen szigetet a Loch Bhorgastail tavon a szárazfölddel egy vékony kő móló kötötte össze.
Bármennyire is nehéz lehetett ezeket az építményeket létrehozni, egészen biztosan fontos szerepet játszottak az akkori emberek életében. Csak Skóciában több, mint 570 ilyen építményt lehet felfedezni. A többi leginkább Írországban található.
A kutatások során a szigetek mindössze 10 százaléka lett felmérve, vagyis még rengeteg vizsgálatra lesz szükség. Így előfordulhat, hogy régebbi is van ezekből a kis szigetekből.
Crannog
A crannog egy mesterséges sziget, amelyet leginkább Írország, Skócia és Wales területén építettek. Ezeknek a különlegessége, hogy nem később árasztotta el ezeket a víz, mint egyéb kőkorszaki építményeket, hanem ezek már alapvetően a vízre lettek építve.
A crannog számtalan formát ölthet. Vannak olyanok, amelyek igazából cölöpökön álló mólok. Azonban a legtöbb, főleg Skócia szigetein a kőrakásos verzió volt a legelterjedtebb. Ezek leginkább a parttól 10-30 méter távolságban építették, amelyeket mára már benőtt a növényzet.
A crannogok célja nem tisztázott, illetve több fajta verzió is létezik. A probléma, hogy a bronz- vagy kőkorból nincsenek információk arról egyelőre, hogy mire is használhatták ezeket a helyeket.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon