Putyin ‘valószínűleg még nem végzett’ Prigozsinnal, semmilyen értelemben
Michael McFaul volt oroszországi amerikai nagykövet nemrég azt jósolta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök “valószínűleg még nem végzett” a Wagner-csoport alapítójával és vezetőjével, Jevgenyij Prigozsinnal, aki fellázadt az ország vezetői ellen.
Prigozsin egykor Putyin szövetségese volt, de több hónapnyi pocsék katonai teljesítmény és a kormány rossz döntései után fellázadt az orosz elnök és a védelmi minisztérium ellen. A Wagner-csoport az ukrajnai háború tavaly februári kezdete óta segíti az orosz erőket a katonai műveletekben, de Prigozsin az utóbbi időben nyíltan beszélt az orosz védelmi minisztérium kudarcairól.
Prigozsin megkísérelt egy zsoldoslázadást az orosz kormány ellen, Moszkva belsejébe nyomulva. Azonban ez nem sokkal később kudarcba fulladt, és csapatai visszatértek táboraikba, miután Alekszandr Lukasenka fehérorosz elnök deeszkalációs lépésekről tárgyalt Putyinnal.
A Newsweek szerint a Journal of Democracy című folyóiratban megjelent júniusi véleménycikkében McFaul azt írta, hogy bár a lázadás véget ért, és a Wagner-erők végül Oroszországon belüli előrenyomulás helyett visszatértek táboraikba, a Putyin és Prigozsin közötti konfrontációnak még nincs vége.
Bár a Putyin és Prigozsin közötti patthelyzetet felfüggesztették, még nincs vége. Tekintettel arra, hogy Putyin már többször állt bosszút állítólagos árulókon, köztük külföldön száműzetésben élőkön (Szergej Litvinyenko meggyilkolása Londonban, valamint Szergej Szkripal meggyilkolásának kísérlete a brit Salisburyben és Alekszandr Potejev Miamiban), Putyin valószínűleg még nem végzett Prigozsinnal. Ha Prigozsin rejtélyes módon meghal, az erőteljes üzenetet küld a többi potenciális puccsista számára.
Mit ért el ezzel Prigozsin?
McFaul rámutatott, hogy még mindig Putyin irányítja Oroszországot, és hogy a rendszere nem omlik össze, de a lázadás “meggyengítette” a “mindenható vezető” képét. A volt nagykövet a múlt hétvégén hasonlóan nyilatkozott, mondván, hogy Putyin egyszerűen “elfogadta a megaláztatást” ahelyett, hogy leverte volna a Wagner-csoport lázadását.
Miközben Putyin megismételte, hogy a Wagner-parancsnokokat árulóknak bélyegzi, a Wagner-katonákat hazafiként és hősként ünnepelte. A gyengeség újabb jeleként Putyin arra kérte ezeket a katonákat, hogy csatlakozzanak az ő oldalához, és hagyják el vezetőiket. Putyin ugyanazokat a harcosokat próbálta megnyugtatni, akik néhány nappal korábban lázadást szítottak a hadserege ellen. Putyin nyilvános üzenete kísértetiesen visszhangozta azt, amit Prigozsin a napokkal korábbi üzenetében megpróbált megtenni az orosz hagyományos erőkkel – elválasztani a tábornokokat a közlegényektől azáltal, hogy a parancsnokokat bűnözőknek bélyegezte.
A Wagner-csoport lázadása szakértők szerint feltárta az orosz katonai vezetés és a Kreml bizonyos gyengeségeit, mivel Putyint közvetlenül Prigozsin kérdőjelezte meg.
Putyin kedden azt mondta, hogy Oroszországnak sikerült megakadályoznia egy polgárháború kitörését, és dicsérte a rendvédelmi szervek intézkedéseit, amelyekről megjegyezte, hogy “megmentették hazánkat a zűrzavartól, és tulajdonképpen megállították a polgárháborút” – olvasható a TASZSZ orosz hírportálon.
Az orosz államfő a rendfenntartóknak azt mondta, hogy “önök megvédték az alkotmányos rendet, polgáraink életét, biztonságát és szabadságát. Drámai helyzetben világosan és következetesen cselekedtek, bebizonyították hűségüket Oroszország népe és a katonai eskü iránt, és felelősséget mutattak a haza sorsáért és jövőjéért”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Páratlan Munkácsy-kiállítás nyílik Budapesten
A Pho leves története és Budapest top 10 helye ahol megkóstolhatod
Kísérleti terápia mentheti meg a négyéves magyar kisfiú életét: Duchenne-féle izomdisztrófiával küzd Dusán
Kiderült, hogy a varjú az egyetlen állatfaj, amely az ember mellett képes erre
Elon Musk kijelentette, hogy ő egy 3000 éves, időutazó földönkívüli
Szomorú vagy ok nélkül? Lehet, hogy a zene az oka, amit hallgatsz