Ahol emberek vannak, ott bűnözés is lesz. Bár kifejezetten nehéz pingvinek ellen atrocitásokat elkövetni, az ellen a kevés ember ellen, aki ott tartózkodik még lehet. Tudjuk, hogy veszíteni nehéz, főleg egy olyan idegőrlő helyen, mint az Antarktisz. Ebből a cikkből megtanulhatjuk, hogy miért nem érdemes baltát kéznél tartani sakkozás közben, illetve, hogy miért lett állítólagosan betiltva a sakk az Antarktiszon.
Az Antarktiszon már csak az emberek hiányából fakadóan is nehéz bűnt elkövetni. Ehhez hozzájárul, hogy általában csak specifikusan kiválasztott emberek tartózkodhatnak a kontinensen. Azonban a monotonitás extrém helyzeteket tud szülni, főleg az elzártság miatt. 1984-ben például egy argentin kutató felgyújtotta a kutatóbázist, hogy az utolsó hajóval ő is el tudjon menni, és ne kelljen egész télen ott maradnia.
1996-ban pedig két amerikai személyzeti tag csapott össze kalapácsokkal. Végül is valamivel izgalmassá kell tenni a kopár jégmezőket.
A betiltott sakk
Egy történet szerint a legrosszabbul a szovjet kutatók jártak, akiknek az Antarktiszon töltött ideje még unalmasabbá vált. A szovjet Vostok bázison 1959-ben sakkot játszottak. Az egyik játékos azonban nem viselte túl jól a vereséget, ezért egy fejszével megölte ellenfelét — írja az IFLS. Emiatt az eset miatt egyes források szerint a Szovjetunió, majd később Oroszország is betiltotta a sakkot a kontinensen. Elvileg az űrben is betiltották hasonló okokból.
Fontos hozzátenni, hogy az esetről meglehetősen kevés információt lehet találni, így lehetséges, hogy csak legenda. De ezt valószínűleg nem fogjuk kitalálni, amíg nem megyünk egy orosz bázisra illegális sakkjátszmákat folytatni. Bizonyos források szerint a győztes fél nem halt bele a támadásba, pusztán csak megsérült. Az űrben való tiltást pedig cáfolja a híres űr-Föld sakkjátszma, amelyet rádión keresztül folytattak le.
2018-ban egy hasonló eset történt, mikor is két orosz kutató összecsapott. A Bellingshausen kutatóállomáson a két orosz kutató azon veszett össze, hogy az egyik folyamatosan elárulta a könyvek befejezését, amit a másik olvasott. Ezért állítólagosan az egyik leszúrta a másikat, habár az állítások itt is cáfolhatók. Bár az összecsapás végkimenetelét lehet, hogy elferdítette a média, ilyen helyzetből fakadó feszültség egyáltalán nem elképzelhetetlen.
Sajnos a sakkjátszmás történetnek a valóságtartalmára valószínűleg sosem fog fény derülni. Nem lehet megmondani, hogy az akkori média beszámolók csak elferdítették a történetet vagy teljes egészében csak kitalálták. A történet hamissága mellett szól, hogy 1978-ban egy 5 hónapos sakkbajnokságot rendeztek a szovjet kutatók között. Ebből kifolyólag elég valószínűtlen, hogy két évtizeddel ez előtt betiltották volna a sakkot egy gyilkosság miatt.
Bár az egész történet valószínűleg megkérdőjelezhető nem kizárt, hogy van valóság alapja. Ahogy azt a fentebb vázolt példák is megmutatják, az ember agyát megviseli a hosszas bezártság és izoláció. Úgyhogy, ha bárki az Antarktiszra téved, akkor csak óvatosan játssza sakkjátszmáit, nehogy bíróság elé kelljen állnia.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború