A bányavárosok alapvetően nem szoktak túl kellemesek lenni, de azért vannak kivételek. Norilszk azonban egy egészen más világ. Norilszk az egyik legészakabbra fekvő város, de ennek ellenére is hatalmas. Azonban számtalan probléma sújtja, amely hozzájárul a jól megérdemelt titulusához, mint a világ legnyomasztóbb városa. Még elhagyni sem kifejezetten egyszerű…
Norilszk városa Szibéria északi részén található. A körülmények olyan rosszak, hogy az amúgy sem magas orosz átlag várható élettartamnál is 10 évnél kevesebbet élnek az emberek itt — írja a New York Post. A város annyira elzárt helyen található, hogy nincs odavezető út. Csak repülővel és hajóval lehet elhagyni a várost, persze csak akkor, ha éppen az időjárás megfelel. Azonban ez is elég ritka…
Mindenesetre a városban 170 000 ember él a szörnyű körülmények ellenére. Ennek hátterében az áll, hogy az itt élők 2,5-ször annyit keresnek, mint az orosz átlagkereset.
Norilszk
Norilszk városa Moszkvától majd 3000 kilométerre található, ahova nem vezetnek utak. A városból összesen egy tehervonatoknak szánt vasúti sín vezet ki, illetve 40 kilométerre fekszik tőle Dudinka kikötője. Azonban a kikötő télen be van fagyva, ami kifejezetten nagy probléma, hiszen itt a tél 9 hónapon át tart. A normális internetkapcsolat bevezetésére is csak 2017-ben került sor, vagyis Norilszk tényleg el volt vágva a külvilágtól.
A városba az egyetlen út levegőn át vezet, ha éppen fel- és leszállásra alkalmas az idő. Mindössze 5 órás repülőút után megérkezhet az ember Moszkvából a munkatáborra épült apokaliptikus városba.
A város rendkívül fontos, hiszen hatalmas nikkel, réz, illetve kobalt lelőhelyeket rejt. Jelenlegi ismeretek alapján a világ réz készleteinek 10, kobalt készleteinek 15, illetve nikkel készleteinek 35 százaléka található itt. A várost pedig gyakorlatilag egyetlen cég uralja, a Nornickel.
A legnyomasztóbb város
Mivel a nyersanyag készleteket elég korán felismerték, így 1936-ban 500 000 munkást hozattak ide, hogy megkezdjék a város építését. A munkások közül legalább 18 000-en meghaltak. Ma a világ nikkeljének egyötöde és palládiumjának fele ebből a városból származik.
A városban gyakorlatilag mindenki a Nornickel-nek vagy valamelyik hozzá kapcsolódó cégnek dolgozik. A bányászatnak hatalmas ára van, hiszen Norilszk Oroszország legszennyezettebb városa. A világ kén-dioxid kibocsátásának 1 százaléka csak ebből a városból származik. Az egyéb más mérgező gázok miatt elég gyakori a savas eső is. Éppen ezért az emberek átlagosan csak 59 évet élnek itt.
A rákos megbetegedések aránya kétszer akkorra, mint Oroszország más részein. A gyerekek jelentős hányada valamilyen idegrendszeri, vérrendszeri, vagy izomzati megbetegedéssel születik.
2016-ban valami megmagyarázhatatlan okból a Daldykan folyó vérvörös lett, valószínűleg a szennyezés miatt. Télen pedig a vörös hó is szokott esni. Mindezek mellett minden évben van egy 45 napos időszak, amikor nem kel fel a nap. Az év kétharmadában pedig a várost hó borítja. Az átlag januári hőmérséklet pedig -30 Celsius fok körül mozog átlagosan. Ezzel együtt nyáron a nap nem nyugszik vagy 65 napon át.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon