Képes lesz Putyin és Prigozsin kibékülni egymással?
A Vlagyimir Putyin orosz elnök és Jevgenyij Prigozsin, a Wagner-csoport vezetője között a zsoldosok június végi lázadását követően létrejött megállapodások a Háborús Tanulmányok Intézete (ISW) új értékelése szerint “változóban lehetnek”.
Június végén a Wagner-csoport rövid ideig tartó fegyveres lázadása és Moszkva felé vonulása hirtelen véget ért, miután bejelentették, hogy Fehéroroszország közvetített egy megállapodást a Kreml és Prigozsin között.
A Newsweek információi szerint az alku értelmében Prigozsint Fehéroroszországba száműzték, Putyin pedig egy nyilvánosságra hozott beszédében megígérte, hogy a Wagner zsoldosok “továbbra is szolgálhatják Oroszországot, ha szerződést kötnek a védelmi minisztériummal vagy más rendvédelmi szervekkel, vagy visszatérhetnek családjukhoz és barátaikhoz”.
Aki akar, mehet Fehéroroszországba. Az általam tett ígéret teljesülni fog.
Fehéroroszország vezetője és Putyin régi szövetségese, Alekszandr Lukasenka azonban később azt mondta, hogy Prigozsin nem Fehéroroszországban, hanem Oroszországban, Szentpéterváron tartózkodik. Arra is utalt, hogy a Wagner-erők inkább a felállított bázisaikon maradtak, és nem utaztak Fehéroroszországba. Hogy ezek a bázisok Oroszországban, Ukrajnában vagy mindkét országban vannak, egyelőre derült ki.
Mi lesz Prigozsin sorsa, és Putyin mennyire lesz benne?
Ez viszont ellentétben állt “azzal a közfelfogással, hogy a Wagner-harcosoknak már szerződéseket kellene kötniük az orosz védelmi minisztériummal, visszavonulniuk, vagy Fehéroroszországba költözniük”, közölte szombaton a washingtoni székhelyű ISW.
Egy pénteken a Telegramon közzétett interjúban, amelyet egy Wagner-parancsnokkal készítettek, az állt, hogy a Wagner-tagok “továbbra is szabadon mozoghatnak Oroszországon belül és társulhatnak egymással”. A Wagner parancsnoka szerint a zsoldosok augusztus elejéig pihennek, amikor is Fehéroroszországba települnek át.
A Wagner újoncai még nem érkeztek meg egy kijelölt fehéroroszországi helyszínre, közölte pénteken Leonyid Kasinszkij minszki védelmi miniszterhelyettes. Az újságírók, köztük a BBC oroszországi szerkesztője, Steve Rosenberg által az interneten közzétett felvételeken egy használaton kívüli fehéroroszországi bázis látható. Az információk alapján a Wagner zsoldosoknak szánták, de még nem jelentek meg.
Az ISW nem látta jelét annak, hogy “az orosz hatóságok száműzik vagy őrizetbe veszik a lázadásban részt vevő Wagner-parancsnokokat vagy harcosokat. A Vlagyimir Putyin orosz elnök és Prigozsin közötti alku státusza nem világos, és az alku lehet, hogy változóban van.”
Miközben a Wagner zsoldosok az orosz főváros felé vonultak, Putyin “árulásnak” nevezte a lázadók tettét, és hozzátette: “A túlzott ambíciók és a személyes érdekek áruláshoz vezettek”. “Az, aki megszervezte és előkészítette a katonai lázadást, aki fegyvert emelt harcostársai ellen, elárulta Oroszországot. És ezért felelni fognak.”
Putyin azonban továbbra is engedélyezte, hogy mind a Wagner zsoldosok, mind maga Prigozsin “működjenek, és potenciálisan veszélyt jelentsenek a rezsimjére”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
2028-ra feltámasztanák a gyapjas mamutokat
Harc a víz ellen: Innovációk az árvízvédelmi technológiákban
6 észak-koreai katona holttestét azonosíthatták az ukrán fronton
Meglepő dolgot fedeztek fel a pteroszauruszokról, a valaha volt legnagyobb repülő állatokról
Egyenlő státuszban éltek a férfiak és a nők a 9 ezer éves ősi városban
Nem egyedül jött az aszteroida, amelynek becsapódása a dinoszauruszok kihalásához vezetett