Vulkanikus tevékenység nyomaira bukkantak a Hold felszíne alatt
A Holdon egy kráter alatt hatalmas mennyiségű gránitot fedeztek fel, amely lassan hőt bocsátott ki. Ez nem sci-fi, hanem ősi vulkanizmus. A Holdon korábban is voltak lávamezők és kitörések, de a csillagászok még soha nem találtak “hagyományosabb”, földi vulkánt. Egészen addig, amíg meg nem nézték, mi van a Hold túlsó oldalán lévő Compton- és Belkovich-kráterek alatt.
A gránit nem túl gyakori a Földön kívül, ezért nagyon izgalmas annak a Holdon való megtalálása. Bolygónkon mélyen a felszín alatt képződik, általában egy vulkán alatt, ahol a magma lehűlhet és kikristályosodhat. A gránit keletkezéséhez emellett nagyban hozzájárul a víz és a lemeztektonika. A kutatócsoport a kínai és amerikai holdi űreszközök adatainak kombinációját használta fel, hogy felfedezze ezt a felszín alatti hőt kibocsátó tömeget, és egy olyan vulkanikus folyamatot azonosított, amelyet eddig még soha nem láttak a Holdon, számol be az IFLScience.
“A kínai Csang’O-1 és 2 űrszondán a Holdra küldött, mikrohullámú műszerrel sikerült feltérképezni a felszín alatti hőmérsékletet. Azt találtuk, hogy az egyik ilyen feltételezett vulkán, a Compton-Belkovich néven ismert, ezen a hullámhosszon teljesen izzó volt”, mondta Dr. Matt Siegler, a Planetáris Tudományos Intézet társvezető kutatója a közleményben.
Ez azt jelenti, hogy forró, de nem feltétlenül a felszínen, ahogy az infravörösben látható, hanem a felszín alatt. Ezt csak úgy lehet megmagyarázni, hogy valahonnan a mélyebb holdkéregből érkezik ez az extra hő. Tehát a vulkánnak hitt Compton-Belkovich egy nagy hőforrást is rejt maga alatt.
Az adatok egy 20 kilométer széles, szilíciumban gazdag felszíni vonulatot mutatnak, amelyről úgy vélik, hogy ennek az ősi vulkánnak a kalderája. A hőmérséklet ott 10 °C-kal melegebb, mint a környezetében, de ez nem a felszín alatt lévő magmától van. A vulkán ugyanis utoljára 3,5 milliárd évvel ezelőtt tört ki. A valódi okot a kőzetekben megrekedt radioaktív elemek jelentik.
Ezt a hőáramlás a kaldera alatti, radiogénben gazdag gránittestből származik. Az igazat megvallva, kissé tanácstalanok voltunk, amikor megtaláltuk. Szerencsére a feleségem, Dr. Rita Economos a család geokémikusa, így az ő útmutatásával sikerült összeraknunk a hőanomália valószínűsíthető geológiai okát.
Ahogy Dr. Economos elmagyarázza, “a batolit a vulkáni kőzetek olyan típusa, amely akkor keletkezik, amikor a láva a földkéregbe emelkedik, de nem tör ki a felszínre. A kaliforniai Yosemite-ban található El Capitan és Half Dome hasonló, a felszínre emelkedett gránitsziklák példái.”
Egy ekkora gránitlelőhely jelenléte ott, ahol nem is várnánk, arra utal, hogy a Holdnak lehetnek más olyan területei is, ahol gránit található. Talán máshol is a Naprendszerben.
Az eredményekről a Nature című folyóiratban számoltak be.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban