A csillagászokat már jó ideje foglalkoztatja, hogy honnan eredhetnek a gyors, de rejtélyes rádiókitörések, amelyeket észlelni szoktak. A rejtélyes események hátterében talán egy egészen triviális jelenség állhat. Kutatók azzal az elmélettel álltak elő, hogy ezek a hirtelen kitörések csillagokba csapódó aszteroidáknak köszönhetők.
A csillagászok egy új magyarázattal álltak elő a gyors, de rejtélyes rádiókitörésekre. Ezeket a jelenségeket neutroncsillagokba ütköző aszteroidákkal magyarázzák. Az univerzum legrövidebb, legfényesebb robbanásait az válthatja ki, hogy szerencsétlen aszteroidák halott csillagokba ütközhetnek — írja a Live Science.
A csillagászokat évek óta zavarba hozza az FRB néven ismert jelenség. Ez egy rendkívül erős robbanás, amelyek véletlenszerűen fordulnak elő. Mindössze néhány ezredmásodpercig tartanak, és a világegyetem legerősebb robbanásai közé tartoznak.
Megfigyelték az ütközést
2020-ban azonban a csillagászoknak sikeresen észleltek egy FRB-t a Tejútrendszerben is. Az ezt követő megfigyelések az FRB forráspontjában egy magnetárt találtak. A magnetárok a neutroncsillagok közé tartoznak, annyi különbséggel, hogy ezeknek az objektumoknak van a legerősebb mágneses mezejük. A legerősebb magnetárok mágneses mezeje négymilliárdszor erősebb a Földénél.
Nem sokkal az FRB előtt valami furcsára lettek figyelmesek a kutatók. Olyan volt, mintha meghibásodott volna. A magnetárok, hihetetlenül gyorsan és pontosan forognak. Ez a magnetár mindössze 3,9 másodperc alatt forgott körbe a tengelye körül. Ez azért is lenyűgöző mert nagyobb a súlya, mint a Napé, de a mérete mindössze pár kilométer átmérőjű. Amikor a magnetárok “meghibásodnak”, hirtelen megváltoztatják a forgási sebességüket. Ez természetesen óriási mennyiségű energiát szabadít fel, amely eredményezhet egy FRB-t.
Bár a megfigyelések alátámasztják, hogy az FRB-k összefüggésben lehetnek a magnetárok meghibásodásával, a tudósok még mindig nem tudták megfejteni a jelenség mögött álló pontos magyarázatot. Egy újonnan megjelent tanulmányban egy kutatócsoport meglepő ötletet vázolt fel: Úgy gondolják, hogy amikor egy magnetár FRB-t bocsát ki, akkor egy aszteroida csapódik be a halott csillagba.
Egy véletlenszerűen arra tévedt vasban gazdag aszteroida túl közel kerül egy magnetárhoz. A magnetár erős gravitációja ekkor ezernyi darabra tépi az aszteroidát. A darabok egy része aztán a magnetár körül kering, ami befolyásolja a halott csillag perdületét, megváltoztatva annak forgási sebességét.
Az aszteroida megmaradt darabjai elhagyják pályájukat, és elindulnak a magnetár felé. Ennek során áthaladnak a magnetár legintenzívebb mágneses mezejének területén. Mivel az aszteroidák vasban gazdagok, magas az elektromos töltésük. A hihetetlenül erős mágneses tereken nagy sebességgel áthaladó elektromos töltések kölcsönhatása sugárzás kialakulásához vezet. Ezt a sugárzást látjuk FRB-ként.
Ez a lehetőség azért plauzibilis, mert a csillagászok már láttak olyan FRB-ket is, amelyek a magnetárok sebességének lassulását eredményezték. Ez akkor következhet be, ha az aszteroida a magnetár forgásával ellentétes irányban mozog, amikor szétszakad.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon