Átlátszó egerekkel forradalmiasítják a rákterápiát
A kutatók egy új szkennelési módszert hoztak létre, amely “átlátszóvá” teszi az elpusztult egereket. Így a belső szervek és szövetek eddig nem látott részletességgel vizsgálhatók.
A módszer fluoreszcens jelölőket és szkennelést használ, és ez, bár a látvány bizarr, jelentősen javíthatná a rákgyógyszerek fejlesztését – számol be az IFLScience.
Állatkísérletek: vitatott, de szerves része a kutatásoknak
Az egérkísérletek vitatott, mégis szerves részét képezik a gyógyszerek kutatásának. Egy petri-csészében például könnyebb olyan molekulát létrehozni, amely elpusztítja a rákot. Azonban ha egy emberbe helyezzük, gyakran semmit sem fog tenni – vagy épp túl sokat, és komoly károkat okoz.
Ennek eredményeképpen a tudósok állatmodelleket használnak a gyógyszerek tesztelésére, mielőtt azok eljutnának az emberi vizsgálatokig. Gyakran ez az a hely, ahol a veszélyes gyógyszerek kiszűrődnek a fejlesztésből.
Bár léteznek olyan modern technikák, amelyek csökkentik az állatmodellekre való támaszkodást, még mindig ezek a leggyakoribb gyógyszerfejlesztési módszer. Működésük fejlesztése döntő fontosságú a gyógyszerkutatás hatékonyabbá tételéhez.
A müncheni Helmholtz, az LMU Egyetemi Klinika és a Ludwig-Maximilians Universität München (LMU) tudósokból álló csoportja most bejelentette a wildDISCO, az innovatív új szkennelési technika kifejlesztését, amely az egérmodelleket még hasznosabbá szeretné tenni.
Az egérmodellek használatának jelenlegi módszerei genetikailag módosított egereket (amelyek előállítása rendkívül időigényes) vagy olyan jelölőket foglalnak magukban, amelyek egy adott helyre eljutva vizsgálják meg a testüket. Ezek a módszerek azonban messze nem tökéletesek.
Hogyan lesznek átlátszóak az egerek?
A WildDISCO egy teljesen új megközelítés, amely a meglévő technológiákat használja fel, de teljesen más módon. Először is a tudósok vegyi anyagok koktéljával eltávolítják a zsírt és a pigmentet az egérszövetekből, így azok a biológiai üveghez hasonlóvá válnak.
Ezután lényegében elárasztják a testet fluoreszcens címkével ellátott szabványos antitestekkel. Ezeket a szkennerek felfogják, és háromdimenziós térképpé fűzik össze. Ezzel hihetetlen felbontású képet tudnak készíteni a testről, ami átütő hatással lehet a rák diagnosztizálására és kezelésére.
A jelenlegi rákos képalkotó technológiák (MRI és PET) kiválóan alkalmasak a nagy daganatok kimutatására. Azonban ha sokkal kisebb daganatokról van szó, azok gyakran észrevétlenek maradnak. Valószínűleg ez az oka annak, hogy a ráknak olyan nagy az esélye a kiújulásra: a rákos sejtek nagy csomóit eltávolítják, de még mindig vannak kisebb gócok, amelyek aztán újra kifejlődnek.
Olyan ez, mintha egy gyomot úgy próbálnánk eltávolítani, hogy a leveleket levágjuk, de a gyökereket meghagyjuk, ami a kezelés folyamatos körforgását eredményezi.
A WildDISCO reméli, hogy ennek véget vethet. A rendkívül nagy felbontás lehetővé teszi a rákos sejtek olyan apró csoportjainak azonosítását, amelyeket általában nem lehet észrevenni. Így a tudósok javíthatják a gyógyszer-specifikusságot és megérthetik a rák terjedésének módját.
Jelenleg azonban csak halott egereknél használható, így az emberekre egyelőre nem biztos, hogy átütő hatása lesz. Ugyanakkor már most is segít részletes térképeket készíteni az egerek testrendszeréről. A kutatók remélik, hogy a technológiára építve tovább lehet fejleszteni a szkennelési technikákat.
A kutatás a Nature Biotechnology című folyóiratban jelent meg.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon