A természet rengeteg csodával rendelkezik, de egyes helyek gyönyörűbbek, mint mások. Az egyik ilyen földi csoda a Ngorongoro Természetvédelmi Terület Tanzániában. A terület a Serengeti Nemzeti Park közelében fekszik, sőt a kettő érintkezik is. Az egész terület legcsodálatosabb része a Ngorongoro kráter.
A Ngorongoro Nemzeti Park a világ egyik legfenségesebb természeti csodája. A terület az UNESCO világörökségének része, 1978-ban került felvételre. A terület számtalan vadállatnak ad otthont, és a jól ismert patás vándorlás is ezen a területen zajlik. A szezonális vándorlás keretein belül zebra és gnú csordák vándorolnak. Decemberben délre vonulnak, júniusban pedig északra. Az jól ismert afrikai látkép minden eleme egyesül ezen a csodálatos területen.
A Ngorongoro Természetvédelmi Terület
Bár a terület a serengeti ökoszisztéma része, ettől hivatalosan elkülönült adminisztratív egységet képez. Északnyugaton összeköttetésben áll a Serengeti Nemzeti Parkkal, délről pedig a Serengeti síksággal. Délen és nyugaton fenséges vulkanikus hegyvidék szegélyezi a vidéket és itt található a Ngorongoro kráter is, amelyről majd később esik szó. Ezenkívül délen és keleten a nagy-hasadékvölgyi fal meggátolja az állatok vándorlását ebbe az irányba.
A változatos terület számtalan természeti csodát rejt, de egyértelmű, hogy a Ngorongoro kráter a legcsodálatosabb mind közül. Habár az Empakai krátert sem szabad elfelejteni. Mindkét kráter vulkanikus maradvány, amikor is hatalmas vulkánok felrobbanásuk után gyönyörű élőhelyeket hagytak maguk után. A Ngorongoro kráter nagyjából 2-3 millió évvel ezelőtt keletkezett. Mindkét kráter közepén egy-egy tó található.
A Ngorongoro kráter 610 méter mély és 260 négyzetkilométer területű. A hatalmas krátert minden oldalról tornyosuló falak veszik örül, tényleg olyan érzést keltve, mintha egy eldugott menedékbe tévedne az ember. Helytől függően a kráter 800-1200 vagy 400-600 milliméter esőt kap évente. A kráter belsejét füves puszták és kis erdők tarkítják. A kráterben található tó szezonális és sós, amelyet a krátert körülvevő hegyekből eredő patakok táplálnak.
A kráter látványa főleg esős időszakban tényleg felér az Édenkert látványával. Ugyanakkor elképesztő biodiverzitás miatt akár Noé bárkájával is párhuzamba lehetne hozni. A kráter becslések szerint 25 000 állatnak ad otthont. Ezek nagy része patás, de elvileg itt élnek afrikai nagy ragadozók a legnagyobb sűrűségben is. A kráterben még az errefelé rendkívül ritka nílusi víziló is megtalálható.
Emellett a Ngorongoro Természetvédelmi Területen található az Olduvai Gorge, amely az egyik legfontosabb őskori lelőhely, ahol szabadon álló fosszilis lerakódások egész hadát lehet fellelni. A legismertebb kőszerszámok, amelyeket eddig találtak a régészek, szintén erről a helyről származtak.
A természetvédelmi területen még mindig élnek maszájok is, akik hagyományos állattenyésztő életmódjukat folytatják. Azonban őket az utóbbi években igyekeztek eltávolítani ősi földjeikről a természet megóvásának. Őket a természetvédelmi terület más részeire telepítik a kráter területéről.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám