Rejtélyes labirintust találtak egy templom alatt Mexikóban
A dél-mexikói Mitlában dolgozó régészek egy Indiana Jones-filmhez méltó felfedezésre bukkantak. Egy templom alatt elrejtett kamrákból és folyosókból álló labirintust fedeztek fel, amely az alvilág bejáratát jelképezheti.
Az épületeket az ősi zapotékok több mint 1000 évvel ezelőtt húzták fel. Akkor vallási templomként használták őket, a nevük Lyobaa (a “pihenés helye”) volt – számol be a Science Alert. Úgy tűnik, hogy több sír is része a földalatti hálózatnak, amely mintegy 5-8 méterrel a felszín alatt található.
A földalatti szerkezetek megtalálására a kutatók három szkennelési módszert alkalmaztak: talajradar (elektromágneses hullámok visszaverődésének mérése), elektromos ellenállás tomográfia (az elektromos áramok előrehaladásának mérése) és szeizmikus zaj tomográfia (a szeizmikus hullámok előrehaladásának mérése).
Az e technikákból származó adatok kombinálásával a csapat átfogó térképet készített arról, hogy mi található a föld alatt. Ma egy templom áll a helyszínen, amelyet azután építettek, hogy misszionáriusok érkeztek a területre. A templom oltára rejti a most feltérképezett földalatti hálózat bejáratát.
Misszionáriusok később dokumentálták és lezárták a Lyobaa-t. Francisco de Burgoa dominikánus atya 1674-ből származó feljegyzései egy földalatti templomot írnak le ezen a helyen, amely négy kiterjedt, egymáshoz kapcsolódó kamrát, valamint több barlangot és sikátort foglal magában mélyen a föld alatt.
Most úgy tűnik, hogy ezt a nyugvóhelyet újra megtalálták. A zapotékok erősen hittek az alvilágban, több istent imádtak, és nagy hangsúlyt fektettek a rituálékra – többek között akkor is, ha valaki meghalt. A templomot valószínűleg a 15. század végéig használhatták. Ekkor az aztékok, majd a spanyolok vették át a régió irányítását. A legújabb 3D-s képalkotási technikáknak köszönhetően a hálózatot most újra feltárhatják.
Ez még csak a Lyobaa-projekt első évada. Az elkövetkező években további vizsgálatokat és tanulmányokat terveznek a elvégezni területen. A projekt mögött álló csapat 15 multidiszciplináris kutatóból áll, a régészektől a mérnökökig.
A kutatók további bizonyítékokat találtak az Oszlopok Palotája nevű építményről is, amely a terület legjelentősebb ókori műemléke. A korábbi építési szakasz felfedezése segíthet a zapoték nép történetének összerakásában.
Ez a kutatás nem csupán az ősi műemlékek felderítéséről szól, hanem a műemlékek szeizmikus és geológiai kockázatának felméréséről is. Ezzel a szakértők biztosítani tudják a felbecsülhetetlen műemlékek megőrzését a jövő generációi számára.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény