Debrecenben újra látható a világ legnagyobb rágcsálója
Ismét látható a debreceni állatkertben a Föld legnagyobb rágcsálója, a vízidisznó – vagy más néven kapibara – közölte az intézmény vezetője kedden az MTI-vel.
Nagy Gergely Sándor emlékeztetett rá, hogy miután elöregedett és elpusztult az állatkert korábbi kapibara állománya, júliusban a németországi Hodenhagen állatkertjéből érkezett egy tavaly februári születésű fiatal hím kapibara a debreceni Nagyerdőbe.
A jövevényt már megtekinthetik a látogatók a dél-amerikai tapírcsalád és a nagy marák társaságában – fűzte hozzá megjegyezve: hamarosan nőstények is érkeznek hozzá, mivel az a céljuk, hogy a közönségkedvenc faj ismét sikeresen szaporodhasson a Nagyerdő fái alatt. A nőstények 130-150 napig vemhesek, utódaik pedig, melyek száma ellésenként egy és nyolc között szokott lenni, rendszerint másfél kilósak, de állatkertekben nem ritkák a kétkilós újszülöttek sem. A fiatalok gyorsan megnőnek, és már néhány nap elteltével elkezdik kóstolgatni a szilárd táplálékot, noha három hónapos korukig nem mondanak le az anyatejről sem. Egyéves korukban már teljesen önállóak, másfél évesen pedig az ivarérettséget is elérik. A természetben az átlagos élettartamuk 6 év körül van, ami a rágcsálók körében elég hosszúnak számít, de néhanapján előfordulnak 8-10 éves állatok is. Állatkertekben ennél lényegesen tovább élnek, a 12 éves állatok sem számítanak rendkívülinek, sőt, a legtovább élt ismert vízidisznó egy ausztrál állatkertben néhány héttel túlélte a 15. születésnapját is, írja a Zoo Budapest, ahol szintén láthatóak kapibarák.
A Dél-Amerika nagy részének folyói, tavai és mocsarai környékén őshonos kapibara, más néven vízidisznó (Hydrochoerus hydrochaeris) a legnagyobb termetű ma élő rágcsálófaj, amelynek kifejlett egyedei akár 50-60 kilogrammot is nyomhatnak.
Mint arról a neve is árulkodik, előszeretettel és ügyesen úszik – lábujjai között úszóhártya is található -, a rá leselkedő ragadozók elől is a víz alá merülve bújik el – magyarázta a szakember jelezve, hogy táplálékát főként vízinövények alkotják, de alkalomadtán a termesztett haszonnövényeket is megdézsmálja.
Élőhelyének szűkülése és az ember-állat konfliktusok következtében a faj szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös Listáján.
A kapibarák híresek arról, hogy nemcsak fajtársaik, hanem számos más állat, akár majmok, madarak vagy nagyobb hüllők közelségét is megtűrik, ennek nyomán pedig nagy népszerűségnek örvendenek az állatkertlátogatók körében és az internetes kultúrában – mondta Nagy Gergely Sándor.
Source: MTI
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű